Президентът Георги Първанов се оплете в обясненията си за отношенията с бизнесмена и бивш собственик на пивоварната "Леденика" Михаил Михов в опит да отрече, че е лобирал за него. Името на президента беше намесено вразговора, оповестен от в. "Галерия", между премиера Бойко Борисов и шефа на митниците Ваньо Танов, в който премиерът казва, че е поел ангажимент "да не се закача" Михов, който за разлика от Първанов иска да спази. Борисов вече заяви, че разговорът е манипулиран. Подобен е изводът и от експертизата на прокуратурата.
Възможно е да сме водили разговор с премиера Бойко Борисов за това дали са законосъобразни действията, които се предприемат към Михаил Михов - бивш собственик на пивоварната "Леденика", заяви пред журналисти президентът на въпрос дали е говорил с премиера. Попитан искал ли е от Борисов "чадър"Такова нещо не бих могъл да поискам, защото не знам какъв е бил проблемът на споменатия бизнесмен."Възможно е да сме разговаряли, че има проблеми." "Знам, че има някакви проблеми, но не мога да ви кажа", каза президентът, попитан какви проблеми има бизнесменът. На въпрос дали Михов му се е оплаквал за неправомерни действия на митниците Първанов каза, че не е знаел за такива проблеми, още по-малко пък, че има такава проверка.
На въпрос защо тогава е уволнил шефа на правния съвет - Сашо Пенов, който се оказа адвокат на "Леденика" по делото с отнетия лиценз на акцизен склад на пивоварната, президентът изрази съжаление, че Пенов е станал изкупителна жертва. "Единствената му вина е в това, че не ме е информирал, защото аз бих го възпрял да участва в едно такова дело", добави държавният глава. Отбеляза, че по принцип е против съветниците му да бъдат ангажирани с подобен тип дела, защото това може да не е конфликт на интереси, но във всеки случай е укоримо.
Първанов отрече Михов да е бил негов спонсор. "Никога не е спонсорирал каквото и да е", заяви президентът. Призна, че се познават от "спортните състезания".
"В разговора между премиера и шефа на митниците Ваньо Танов, който беше обявен и трудно може да бъде оспорен по съдържание, тъй като това, че е презаписан и в този смисъл манипулиран, не го прави по-малко автентичен, много ясно се казва, че министър-председателят има пряк и нееднократен контакт, разговори със споменатия бизнесмен", коментира Първанов. По думите му от този разговор става ясно, че поетият ангажимент е не към Първанов, който е характеризиран негативно, а към споменатия бизнесмен. "Това хвърля яснота за генезиса на проблема"Говорили сме си за хора от БАН и хора от армията, че имат проблеми. При мен постъпват десетки, стотици хиляди молби - писмени и устни, част от тях приемната ги изпраща в министерствата, други - възможно е да са били обсъждани в беглите разговори, които сме имали с министър-председателя."
"Това е мъка, това е една много тежка ситуация, от която не знам правителството как ще излезе", коментира Първанов скандала с подслушването, след като представи книгата си "Първият мандат на Георги Първанов. По време на 50-минутното си слово президентът напомни тезата си, че сигурността не може да бъде за сметка на свободата и личните права на гражданите, която е застъпил и в лекцията си за националната сигурност през 2004 г. "Не ни е нужна държава, която следи непрекъснато гражданите си".
Специалните разузнавателни средства (СРС) трябва да останат изключение като законът създаде условия за по-добро използване на класическите способи на разследване и понятието национална сигурност, трябва да изключи злоупотребата със СРС, заяви Първанов. По думите му управление чрез страх не може да е трайно и стабилно.
"Нямам съмнение в това, че правителството има стабилно парламентарно мнозинство, но това правителство има стабилността от подкрепата на "Атака". Това според мен не е перспективно и не е престижно от гледна точка на европейското присъствие на България, това според мен е уязвимо с оглед на едни бъдещи избори", коментира държавният глава в отговор на въпрос за вота
на доверие към кабинета.
източник: dnevnik.bg