Общинските болници няма да могат да лекуват много заболявания, а пациентите в малките градове ще са принудени да пътуват до по-големи населени места в тежко състояние. Проблемът е, че лечебните заведения не могат да сключат договор със здравната каса, защото изискванията на клиничните пътеки се разминават с медицинските стандарти, написани от Министерството на здравеопазването. За това предупредиха представители на малките болници.
При сега действащите изисквания общинските болници няма да могат да лекуват в отделенията си по вътрешни болест пневмония, даде пример д-р Динчо Генев, председател на асоциацията на лекарите от болничната помощ. Те няма да правят и аборти по медицински причини и въобще няма да могат да извършват гинекологични операции. Болниците не могат да сключат договор с касата дори за лечение на комоцио, което изисква само медикаментозно лечение, обясни Генев.
Пациентите с тези диагнози ще трябва да търсят областни и университетски болници, което освен неудобно за хората от малките градове може да се окаже и фатално за някои заболявания. Общинските болници например няма да могат да лекуват по-тежките форми на херния, а забавена реакция при такава диагноза и разкарване от град на град може да доведе до некроза на червата, предупреждават докторите. Проблемът не е толкова за лекарите от общинските болници, те ще си намерят работа, защото има глад за специалисти, най-много ще пострадат пациентите, твърди д-р Генев.
Здравната каса (НЗОК) и министерството вчера си прехвърляха отговорността за разминаването в нормативните документи. Първо от касата обявиха, че на среща с Българския лекарски съюз установили, че проблемът идва от медицинските стандарти, които се правят от министерството. Затова НЗОК изпратила писмо до ведомството с предложения за корекции.
Малко по-късно от здравното министерство обявиха, че министър д-р Стефан Константинов се е срещнал с представители на общинските болници и на сдружението на общините и те нямали претенции към стандартите, а проблемът идвал от клиничните пътеки, изготвени от НЗОК и лекарския съюз. Въпреки взаимното отричане на вина работна група вчера спешно е "изгладила" някои грешки, но ако продължава да има нередности, Константинов ще съдейства за отстраняването им, обещава министерството.
Бюджетите ще се разпределят по нов начин
От здравната каса съобщиха, че са подготвили нова методика за разпределяне на бюджетите на болниците, която трябва да гарантира по-справедливо и прозрачно разпределение на парите. След като бъдат определени прогнозните бюджети, директорите на районните здравни каси ще се срещнат с шефовете на болници и ще им съобщят конкретните делегирани бюджети на всяка от тях. Миналата година от лекарския съюз обявиха, че средствата от НЗОК се разпределят безконтролно на принципа "наши и ваши". Не са ни представили новата методика, но дочухме, че тя няма нищо да промени и болниците, които досега са имали раздути бюджети, ще продължат да получават най-много пари, коментира д-р Динчо Генев.
източник: dnevnik.bg