Броят на българите, пазаруващи в интернет повече от веднъж месечно, се е увеличил близо два пъти в последната година - от 13 % през ноември 2009 г. на 22% през ноември 2010 г.
Това показват данните от проучване на Гемиус България, изготвено по поръчка на Allegro Group.
Проучването показва, че седем на сто от потребителите правят пет или повече покупки на месец. В същото време броят на тези, които пазаруват само веднъж годишно, както и броят на пазарувалите онлайн само веднъж в живота си, намалява.
Според данните на Гемиус 54% от българите вече имат опит в пазаруването в интернет.
Изследването показва, че в периода ноември 2009 – хората предпочитат да купуват на момента, вместо да участват в търгове с наддаване.
Онлайн магазините са популярно място за шопинг при 83 % от потребителите. 58 % от българските онлайн купувачи предпочитат местните интернет магазини, а в 38% от случаите пазаруват и в международни сайтове.
Характерна особеност в поведението им е активното проучване на цени и сравняване на артикули в интернет с цел намиране на най-изгодното предложение.
Към момента мъжете остават по-активни като онлайн купувачи. Противно на наложеното мнение, онлайн пазаруването не е запазена територия за най-младите интернет потребители. Близо четвърт от купувачите са на възраст между 36 и 45 години.
82% от хората, които пазаруват онлайн, ползват интернет всеки ден или почти всеки ден. 60% от тях са работещи, 4% са домакините, 4% са пенсионерите. Доходите на близо 13% от пазаруващите в интернет са между 1000 и 2000 лв.
Сред начините на разплащане онлайн най-предпочитана остава възможността за наложен платеж. Както и през 2009 г., кредитните карти се нареждат на второ място като възможност за плащане онлайн. Банковият превод е най-удобен за хората, които пазаруват няколко пъти годишно.
Пазаруването на стоки и услуги през мобилен телефон все още обаче е рядкост. Класацията води групата на младите интернет потребители между 18 и 25 години, където процентът на отговорилите положително е 16 на сто.
Нивото на доходите е в пряка връзка с пазаруването през мобилния телефон. 15 % от потребителите с доходи над 1000 лв. имат опит с такава покупка, докато за хора с доходи между 500 и 1000 лв. процентът е 9 на сто. Процентът пада рязко при потребители с по-ниски доходи.