Главната инспекция по труда (ГИТ) ще сезира прокуратурата за 11 фирми, които не са плащали на работниците от над 3 месеца. Това съобщи министърът на труда Тотю Младенов. "Има реална заплаха за живота на тези хора и сме длъжни да реагираме. Това явление трябва да престане. Не може хиляди фирми да плащат заплати, данъци и осигуровки, а шепа работодатели да не го правят. Ако искаме да живеем в правова държава, да има повече приходи в бюджета и възможност за увеличение на пенсиите, трябва да действаме по този начин", заяви Младенов.
Още в началото на януари той обяви, че 72 компании дължат заплати за 19 млн. лв. и се закани, че ако не започнат да се издължават до края на месеца ще ги "даде на прокуратурата". Само през януари предприятия платили близо половината от просрочени заплати. Последните проверки на инспекторите по труда са показали, че работниците в 16 фирми вече са получили всички забавени възнаграждения в пълен размер, но 14 от тях са забавили заплатите за период след проверката на трудовите инспектори. 45 са започнали да плащат част от тях по график, подготвен със синдикатите.
11 компании обаче не са направили "абсолютно нищо, за да погасят дори част от задълженията си", възмути се министърът на труда. Това са фирмите "Дейтрон", "Курортно строителство", "Интернешънъл паур секюрити", "Булгатекс", "Армилес-2004, "Сокола", "Автобусни превози", "Ален Мак", "Мостстрой" "Прециз Интер Холдинг" АД, "Мостстрой София". Всяка от тях има по над 100 служителя.
Министърът на труда заяви, че чл. 407 от Кодекса на труда дава право на инспекцията по труда да сезира прокуратурата. В него пише, че "когато контролните органи установят закононарушения, които съдържат данни за извършено престъпление или други правонарушения, те са длъжни да уведомяват органите на прокуратурата"Никъде в трудовото законодателство не пише какви са причините за неплащането на заплатите. Те са дължими. Не е наша работа да изследваме какви са причините за неплащането им". Директорът на ГИТ Румяна Михайлова каза, че информацията от проверките показва, че основният проблем за бавенето на заплатите е междуфирмената задлъжнялост.
При проверките си от август 2009 г. до края на 2010 г. инспекторите по труда са
разкрили 3640 работника без трудови договори. Санкцията за всеки случай е от 1500 до 15 000 лв. Само през януари е имало нови 460 случая за работа "на черно". 13 от случаите са в трима подизпълнители на строежа на магистрала "Тракия", каза министърът на труда.
Румяна Михайлова каза, че през 2010 г. влезелите в сила наказателни постановления след глоби, наложени от ГИТ са за 11.5 млн. лв., от които са събрани по-малко от половината.
източник: dnevnik.bg