От днес започва преброяването на населението и жилищния фонд в България.
То ще обхване всички български граждани, които живеят постоянно в страната, или са заминали в чужбина след 31 януари 2010 г., гражданите на ЕС и чужденците, които пребивават за постоянно у нас. Преброяването ще продължи до 28 февруари.
В първите 9 дни от месеца обаче анкетьорите на Националния статистически институт няма да обикалят домовете, защото преброяването ще е онлайн.
От полунощ вече работи специалният сайт на НСИ. На него, след регистрация, всеки може да попълни анкетна карта. След това системата генерира уникален код, който трябва да бъде продиктуван на анкетьора, когато посети адреса.
Преброяването в интернет е денонощно и може да бъде прекъсвано и довършвано, когато е удобно. Освен това един регистриран потребител може да преброи и други семейства – например възрастни роднини, които нямат интернет, стига те да му се доверят и да дадат данните си.
Анкетната карта включва въпроси за пола и възраста, за семейното положение – включително ако то е фактическо съжителство, числеността на семейството, жилището, което обитава, заетост, образование, етническа принадлежност и т.н. Хората ще бъдат преброявани по настоящ адрес, дори ако постоянната им регистрация е на друго място.
От НСИ уверяват, че електронната система е достатъчно сигурна – защитена е с цифров сертификат, а и всички, които ще обработват информацията са подписали клетвени декларации за опазване на личните данни.
От статистиката не очакват и проблеми, подобни на тези при старта на електронната система за записване в детските градини преди години.
На сайта могат да влязат едновременно 400 000 потребители, а информацията се съхранява на различни сървъри и ако един от тях се натовари, данните автоматично се прехвърлят към друг, уверяват от НСИ.
Часове преди старта на преброяването, имаше проблем с достъпа до сайта, но от НСИ увериха, че причината е, че се извършват последни тестове. Дали сайтът ще издържи вероятно ще стане ясно още в първите активни часове от кампанията.
Електронната система не е достъпна от страни извън България.
Това обаче не е необходимо, тъй като живеещите в чужбина българи, включително студентите, няма да бъдат включени в праброяването у нас. Те ще бъдат преброени в държавите, в които пребивават по време на съответната национална кампания.
Преброявания ще бъдат извършени в общо 200 страни до края на 2011 г., така че накрая ще е налице една демографска снимка на почти целия свят.
Критичният момент на преброяването е 00.00 ч. на 1 февруари 2011 г.
Това означава, че анкетьорите ще събират данни за броя на хората към този час. Тоест, ако в дадено семейство се роди бебе в 00.05 часа на 1 февруари, то няма да бъде „отчетено“ като част от семейството, дори ако анкетьорът посети дома по-късно.
Първите данни от преброяването в България се очаква да излязат през април.