Спешна помощ няма вина за смъртта на двегодишната Анастасия Георгиева – момиченцето е починало още преди да бъде повикана линейка.
Това твърди проверката на здравното министерство за адекватността на действията на Спешна помощ.
Детето е получило леко неразположение около 5-6 февруари. В четвъртък следобед майката се обадила на личната лекарка и се е уговорила с нея да отиде на следващия ден на домашно посещение.
В петък в 15,00 ч. лекарката прегледала детето – то нямало температура, имало хрема и отслабено дишане.
Лекарката преценила, че състоянието на момиченцето не налага спешна помощ и то може да бъде транспортирано с личен автомобил до Пета МБАЛ за уточняване на диагнозата.
Родителите взели детето и тръгнали с колата си към болницата. По пътя обаче момиченцето спряло да диша.
Бащата се опитвал да му направи изкуствено дишане и веднага го откарал към най-близкото лечебно заведение – 7-о ДКЦ.
Около 16,20 ч. родителите влезли в поликлиниката. Още в коридора те попаднали на педиатър, който веднага приел детето в кабинета си.
Лекарката установила, че то няма пулс, нито сърдечна дейност, нито дишане, а зениците му са разширени и не реагират на светлина – тоест детето било без признаци на живот.
Това установил и втори лекар, който работи в съседен кабинет и дошъл незабавно.
Въпреки това двамата лекари започнали реанимационни дейности. Междувременно звъннали на Спешна помощ, за да извикат реанимобил.
В 16,31 ч. първият сигнал постъпил на телефон 112, а в 16,35 ч. – в Спешна помощ.
Веднага била потърсена свободна кола с подходящ екип. Най-близкият е бил в Пирогов, където лекарите са приключвали работа по друг случай.
Според разпечатката на GPS системата на Спешна помощ в 16,47 линейката от Пирогов тръгнала и в 16,53 пристигнала в 7-о ДКЦ. Тоест линейката е стигнала до поликлиниката за 6,26 мин.
В екипа е имало педиатър, както и всичко необходимо за извършването на реанимация. При пристигането обаче лекарите от Спешна помощ констатирали, че детето е мъртво.
Причината за смъртта на детето ще бъде установена след приключване на съдебномедицинската експертиза. Тя ще бъде готова най-рано след 15 дни.