Американски професор се опитва да обясни защо азиатците боледуват по-малко от рак и сърдечно-съдови заболявания.
В Азия, където пушенето е широко разпространено, статистиката въпреки това отчита, че хората относително рядко боледуват от рак или сърдечно-съдови заболявания. Учените обясняват това с факта, че азиатците пият много чай, особено зелен. Професор Бауер Сумпио от Медицинския колеж към Университета Йейл (Yale University School of Medicine) публикува широк обзор, посветен на полезните свойства на чая.
Според една от теориите, антиоксидантът епихалокатехин галат (ЕХКГ), съдържащ се в зеления чай, предотвратява окисляването на липопротеините с ниска плътност, което играе важна роля в патогенезата на атеросклерозата. Освен това той намалява агрегацията на тромбоцитите, регулира нивото на липиди и способства за пролиферацията и преместването на гладкомускулните клетки. Всички тези фактори възпрепятстват развитието на сърдечно-съдови заболявания.
Според други данни, цитирани от проф. Сумпио, ЕХКГ предотвратява растежа на някои ракови образувания, подобрява работата на стомашно-чревния тракт, усвояването на алкохола, работата на бъбреците, черния дроб и задстомашната жлеза, защитава кожата и очите, помага при артрит. В традиционната азиатска медицина напитката се използва за лечение и профилактика на алергии, диабет, вирусни и бактериални инфекции, кариес и за подобряване на психическата и нервната система.
“За да се разбере механизмът на действие на зеления чай са необходими още по-нататъшни изследвания. Има обаче достатъчно доказателства за това, че той намалява риска от възникването на много хронични заболявания. А отказването от тютюнопушенето е най-малкото, което можете да направите за предотвратяване на сърдечно-съдовите заболявания и рака”, смята авторът на обзора.(а)