Създаването на Центъра за превенция и противодействие на корупцията и организираната престъпност (БОРКОР) само увеличава броя на звената за контрол, без да е ясна границата на правомощията им.
Това заяви депутатът от Коалиция за България и бивш вътрешен министър Румен Петков в Плевен.
ДАНС, и БОРКОР имат аналитични функции, но нямат разследващи, и сега не е ясно чий анализ трябва да ползват държавниците, когато трябва да вземат своите решения, коментира червеният депутат.
„Моето разбиране е, че БОРКОР трябва да прави анализ за възможните корупционни схеми и корупционен натиск и да предлага решения за отстраняването им в държавната машина, както и да предлага технология за ефективно противодействие“, каза Румен Петков.
Според него трябва да се направи оценка на правомощията на ДАНС, БОРКОР и МВР. Необходими са и законодателни промени, които да разграничат задълженията им, за да се повиши ефективността им.
Бившият вътрешен министър даде добра оценка на ръководителя на БОРКОР Румен Миланов. Определи го като „изключително подготвен, опитен и почтен човек“, но подчерта, че това не гарантира, че новото звено ще работи ефективно.
Петков коментира и оставката на председателя на ДАНС Цветлин Йовчев, като подчерта, че въпреки нея е необходимо да бъде поета политическа отговорност – освобождаване на министъра на вътрешните работи и промени в законите, свързани със специалните разузнавателни средства.