До 25 години всеки втори младеж е без квалификация. Това каза зам.-председателят на Българската стопанска камара Камен Колев в сутрешния блок на БНТ „Денят започва". „Не говорим за висше образование, а за квалификация", поясни той. Няма връзка между това, което бълват университетите с нуждите на бизнеса, категоричен е Колев, предаде КРОСС.
„Смятам, че и работниците трябва да дадат своя принос за повишаването на квалификацията си”, обясни Колев.
Димитър Манолов от КТ „Подкрепа" обясни, че пред младите хора стоят огромни предизвикателства при търсенето на работа, заради високите изисквания на работодателите. „Трябва да се потърсят отговорностите, които от една страна са на образователната система, от друга страна са работодателите, които стоят настрана от тези проблеми", коментира Манолов.
По повод на повишаването на цените синдикалистът коментира, че втора година под ред се правят опит да бъдат замразени доходите. „Държава проспа своите пазарни възможности да се намеси в цените на зърнения пазар. притесняваме, че от тук нататък ще започне да се бута инфлацията. Нека държавата да компенсира доходите , но не искаме чрез цените да се води социална политика", каза Манолов.
Според зам.-председателят на БСК, цените са такива каквито държавата ги определя. „Цените са такива каквито пазара ги определя. Не трябва цените от едната група, да се прехвърля цените към другата група", каза той.
По думите на Колев при горивата инфлацията е ясно изразена. „Действително има монопол на пазара на гориво, но всъщност тя предлага цена която е под международната", обясни Колев. „Проблемът е, че методиката по която се формулират тези цени не стимулира търговците да намаляват цените си", допълни той.
„Държавата има ангажимент да определя цените на енергетиката и водоснабдяване. Правят си каквото си искат. Комисията седи и си кима умно", репликира Димитър Манолов.