7-процентен е превесът на позитивните над негативните оценки за едногодишното управление на кабинета „Борисов".
В свое проучване НЦИОМ зададе на българите в началото на юли въпроса „Като цяло, по-скоро успешна или по-скоро неуспешна беше първата година от управлението на кабинета Борисов?"
Регистрираният резултат е 44% позитивни оценки срещу 37 на сто негативни.
Най-високо е одобрението сред младите, сред образованите и сред живеещите добре българи.
Сред възрастните над 60 години и сред нискообразованите негативните оценки вземат превес над позитивните.
Средната оценка на пълнолетните българи за работата на кабинета е добър 3,80.
Само 11 процента от привържениците на ГЕРБ определят годината като неуспешна, отчита още проучването.
От август 2009 до юли 2010 г., правителството на ГЕРБ езагубило 10% от одобрението за работата си. Една година след идването на ГЕРБ на власт, неодобрението към работата на кабинета надхвърля с 4% одобрението.
Критичността идва преди всичко от мъжете, от ниско образованите и от жителите на селата, а подкрепата - от столичаните, от образованите респонденти и от трудово активните българи.
За една година премиерът Бойко Борисов е загубил 7% от одобрението за дейността си (от 69% на 62%). В момента премиерът е подкрепян от три четвърти от младите хора на възраст под 30 г., от по две трети от заможните, висшистите, столичаните и жителите на областните градове.
По-голямата част от членовете на кабинета са успели да увеличат одобрението за работата си през изминалите месеци.
Рейтингът на вътрешния министър Цветан Цветанов продължава да расте и през юли го одобряват 68% от българите. Той е и най-одобряваният министър сред хората, симпатизиращи на опозиционните формации.
Земеделският министър Мирослав Найденов е на път да удвои одобрението за работата си (от 23% на 43%) и се оказва един от най-харесваните членове на кабинета.
Чувствително нараства и подкрепата за работата на външнияминистър Николай Младенов - от 25% на 42%.
Най-големите успехи "">Критиките към кабинета Борисов от началото на неговия мандат досега са свързани с липсата на добри резултати в икономическата и в социалната сфера - с ненарастването на доходите на населението (заплати и пенсии) и с общественото усещане, че не се предприемат адекватни мерки за намаляване на безработицата у нас.