Искате да си легализирате дипломата на едно гише, а не да се разкарвате до министерствата на външните работи и на образованието. Или пък да си смените паспорта, без да е необходимо да минете първо през общината, за да си вземете документ за постоянен адрес, а след това да отидете в МВР и да подадете документите. Сега това е невъзможно, но след година и половина трябва да стане реалност.
Това поне предвижда новата процедура, която обяви оперативна програма "Административен капацитет" (ОПАК) по приоритета "Качествено административно обслужване и развитие на електронното управление". Отпусканата безвъзмездна помощ е 5 млн. лв., като 4.25 млн. лв. от тях идват от Европейския социален фонд. Получател на средствата е администрацията на Министерския съвет, която трябва да представи проектите за финансиране до 29 април.
В момента обслужването в централните и териториални администрации не е добре развито поради липсата на интеграция между различните администрации. В годишния доклад за състоянието на администрацията за 2009 г. е посочено, че се наблюдава намаление на броя на администрациите, които са достигнали етапи "работещ" и "отличен", за сметка на увеличаване на тези на етап "базов".
Предоставянето на комплексни услуги под формата на "епизоди от живота" е една от целите на административната реформа на правителството за периода 2009 - 2013 г., е посочено в указанията за кандидатстване по схемата. Този нов формат все още не е познат от българската администрация. За това целта на новата процедура е да подпомогне администрациите в процеса по съвместно предоставяне на комплексни услуги, без хората да се разхождат от едно място на друго и да губят време, а като съответните институции си обменят данните служебно по електронен път. Като примери в указанията за кандидатстване е посочено легализиране на диплома, което изисква взаимодействие между Министерството на външните работи и министерствата на образованието, на транспорта и информационните технологии, на отбраната. Друг пример е издаването на документ за самоличност, което изисква взаимодействие между съответната общинска администрация и МВР.
Освен въвеждането на комплексни услуги "епизоди от живота" ще се финансират и проекти на Министерския съвет за внедряване на нови електронни публични регистри или усъвършенстване на вече съществуващи. Финансова помощ ще получат и проекти като обновяване на модулите за обслужване на интернет страниците на администрациите чрез адаптиране за хора с увреждания. Ще се финансират и проекти за методология за подобряване качеството на административното обслужване, както и за изготвянето на анализи за предлаганите електронни услуги и възможности за подобряването им. Остава да видим какви проектни предложения ще внесе Министерският съвет до края на април.
Досега в рамките на приоритета "Качествено административно обслужване и развитие на електронното управление" са приключили три проекта, които бяха реализирани по времето на правителството на Сергей Станишев от тогавашното Министерство на държавната администрация и административната реформа. Единият беше "Промотиране на системи, инструменти и добри практики за управление на качеството в администрациите", в резултат на който бяха въведени и сертифицирани системи ISO в 100 общински администрации. Другият реализиран проект е "Създаване на модерна и унифицирана визия на българската държавна администрация в контекста на членството на страната в Европейския съюз". Той трябваше да наложи обща корпоративна идентичност на държавната администрация, да осигури облекчен достъп до информация за лица с увредено зрение, както и достъп на гражданите на Европейския съюз, които не ползват български език. Другият реализиран проект е "Разработване на среда, осигуряваща електронни разплащания в процеса за предоставяне на административни услуги по електронен път". По него беше направен анализ на съществуващите системи за разплащания, позволяващи електронен обмен. Разработен беше софтуер за извършване на плащания на електронни административни услуги, като за целта бяха обслужени системни администратори. В момента се изпълняват още 54 договора от общини и министерства, които въвеждат електронни услуги.
Бюджетът на приоритет "Качествено административно обслужване и развитие на електронното управление" е над 109 млн. лв. От тях са договорени 57.8 млн. лв., като над 19 млн. лв. са разплатени, показват данните в публичния модул на информационната система за управление на еврофондовете към 15 февруари.
източник: dnevnik.bg