2011 година все още ще бъде тежка за строителния бранш, но през 2012 г. секторът ще има ръст, прогнозира министърът на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев.
Министърът изнесе данни за спада в строителния бранш, но подчерта, че зад цифрите трябва да се търсят тенденции, които по думите му са положителни.
От рекордния си обем в размер на 21 млрд. лв. през 2008 г. обемът на производството в сектор строителство през 2010 г. е спаднал до около 12 млрд. лв.
Чуждестранните инвестиции в строителството са спаднали от рекордните 9 млрд. евро през 2007 г. до 1,3 млрд. евро, заетите в сектора са намалели от 248 000 души през 2008 г. до 150 000 души сега.
Общо 1270 компании са отпаднали от строителния регистър, а са се появили 600 нови, които били предимно малки, но търсели новите пазарни ниши на енергийна ефективност и качествено строителство.
„Аз донякъде съм благодарен на кризата, защото, ако беше продължила еуфорията, щеше да построим Банско по две, Слънчев бряг по две, без съответната инфраструктура. Презастрояването спря, а парите, дотолкова доколкото ги има, отиват в подобряване на качеството“, категоричен е Росен Плевнелиев.
Според него строителната индустрия първа влиза и последна излиза от кризата, „защото бъдещето в краткосрочен план ще бъде тежко“.
„Строят се магистрали, ще идват по-качествени изолации, прозорци, сгради. Хората разбират, че това има значение. Кризата ни учи, кризата ни променя“, смята министърът.
Според него строителните фирми на българския пазар вече предлагат много по-качествени продукти и нови технологии.
По данни на Евростат от европейските държави Испания е най-драматично засегната от спада в строителството (27%), а България е на 22-ро място от общо 27 страни със спад от 7,7% в строителния сектор, обяви още министър Плевнелиев.
източник: dnes.bg