Във връзка с многобройните въпроси до "Лукойл България" за динамиката на цените на горивата, пресслужбата на компанията разпространи съобщение, което публикуваме изцяло. Заглавието е на редакцията:
Тенденцията към поскъпване на горивата както у нас, така и в цял свят е резултат от комбинираното действие на множество причини. Нарасналото потребление в страни като Китай, Индия и Бразилия, сигналите за излизане от икономическата криза на най-големите световни потребители и свързаната с това инфлация бяха последвани от събитията в Северна Африка и Близкия Изток, които изостриха опасенията за редовността на доставките и настроиха пазара към запасяване. Това предизвика рязко покачване на котировките както във фючърсната търговия на нефт, така и на международния пазар на готови горива.
Oт началото на годината цените на суровия петрол и готовите горива на международните пазари са отбелязали скок от 23 на сто. В същото време, повишението на цената на дизеловото гориво в България за същия период е в рамките на 12 процента, изцяло за сметка на намаляване на търговската печалба.
Както е видно от диаграмата, в почти целия Европейски съюз (с изключение на Швеция) дизеловото гориво без акциз и ДДС е по-скъпо от бензин А95. Тази тенденция е трайна и е резултат от увеличеното потребление на дизел в световен мащаб. Поради социалните функции на дизеловото гориво обаче, повечето европейски страни са възприели такава данъчна политика, че след данъчно облагане крайната цена на бензина става по-висока от тази на дизела, както поради големите разлики в акцизните ставки (до 300 EUR на 1000 л), така и чрез различни облекчения – ниски или нулеви ставки за биодизел, преференции за различни групи потребители или по-ниско облагане с ДДС.