Последствията от бедствието в Япония се очаква да повишат търсенето на основни суровини като олово, мед, цинк и алуминий, тъй като те ще са необходими за възстановяването на страната. Този ефект се очаква, когато болници и корпорации започнат да купуват батерии и собствени източници на електроенергия като например преносими генератори.
Същевременно заради проблемите с АЕЦ "Фукушима", която е извън строя, вече поскъпнаха традиционните енергоносители като въглища и природен газ, докато уранът поевтиня. През миналата година Япония е била потребител на 5% от световното производство на алуминий и мед.
Основен приоритет след бедствие е възстановяването на електрозахранването в засегнатите области. В случая с Япония ситуацията е такава, че една трета от потребяваната електроенергия идва от атомните централи, което налага да се мисли и за алтернативни източници. Затова експерти очакват някои сектори да купуват собствени генератори, пише "Ройтерс".
Проблеми с доставките на енергия има не само в засегнатите региони, но и в други части на страната, където има въведен режим на тока.
Статистиката сочи, че 40% от световното потребление на олово се използва за производството на батерии, а за поддържащи генератори - 29% от суровината. Търсенето в дългосрочен план на мед, стомана и алуминий се очаква също да нарасне, когато Япония започне да подменя повредените далекопроводи и да поправя щетите върху инфраструктурата и сградите. Покрай потреблението на стомана пък ще нарасне нуждата от цинк и никел, допълва "Ройтерс".
Производителите на стомана очакват повишено търсене в страната, което може да размести пазара на сплави в Азия. Япония е вторият голям производител на метала с продукция от 109.6 млн. тона за 2010 г., но потребява едва 60 млн. тона от нея, а останалата част изнася. Общият капацитет на предприятията за стомана в страната се оценява на 132.4 млн. тона, като повечето от тях останаха незасегнати от бедствията от 11 март.
Това означава, че дори и да се удвои вътрешното потребление, Япония ще успее да го компенсира със собствени сили, без да има нужда от внос. Друг фактор, който играе роля в тази ситуация, е спирането на работата в заводите на големите автомобилни компании. Това може да намали частично потреблението на метали в страната.
Заплахата от разтопяване на ядро в японската АЕЦ "Фукушима" пък хвърли в паника пазарите за енергийни суровини и въглеродни емисии. Допълнително напрежение беше добавено от решението на Германия да спре работата на седем от своите по-стари атомни централи, коментира "Файненшъл таймс".
В резултат цените на два от основните енергийни ресурса – природният газ и въглищата, се повишиха рязко от петък насам. Оттогава въглищата с доставка през април поскъпнаха с 10.8% до две и половина годишен връх от 134 долара за тон, докато цената на природния газ в Европа е нараснала с 13.4%. Фючърсите на електричество за Германия с доставка за следващия месец се увеличиха с 24% до най-високите си нива от ноември 2008 г. насам.
Пазарът с квоти за въглеродни емисии също отчете повишение заради очакването, че енергийни компании като германските RWE и E.ON ще трябва да използват повече традиционни горива, които изхвърлят по-голямо количество вредни емисии във въздуха. От петък цената на квотите за въглеродни емисии в Европейския съюз се е повишила с над 10% до 17.76 евро за метричен тон, което е 27-месечен връх.
Суровината, която поевтинява при създалата се ситуация, е уранът. През последната седмица неговата цена е намаляла с 25%, след като инвеститорите започнаха да губят интерес към ядреното гориво на фона на коментарите, че може би много страни ще преразгледат политиката си по отношение на атомните централи.
източник: dnevnik.bg