За проекта "Белене" вече има осигурен европейски инвеститор и това е руската "Росатом", както и финладската "Фортум" и италиано-френската "Алтран". Това стана ясно от думите на изпълнителният директор на "Атомстройекспорт" за проекта Генадий Тепкян пред радио "Дойче веле". "Как така няма европейски инвеститор за АЕЦ "Белене"? На 30 ноември подписахме меморандум по този повод с европейската компания "Фортум" и италиано-френската "Алтран". Освен това инвеститор в проекта
"Белене" стана руската държавна корпорация "Росатом". Тя да не би да не е европейска компания?", каза Тепкян.
"Атомстройекспорт" (дъщерната компания на "Росатом") беше избрана за строител на втората атомна централа в България през 2006 г. Тогава между дружеството и българската Национална електрическа компания (НЕК) е сключено споразумение, с оглед един ден да се сключи и договор. Такъв все още липсва, но затова пък са подписани 11 анекса към споразумението, на базата на които "Атомстройекспорт" строи досега на площадката край Белене. В момента работна група между София и Москва работи върху подписването на 12 поред допълнение към споразумението от 2006 г. По данни на икономическото министерство документът ще е на стойност между 1 млрд. и 2 млрд. евро и ще обхваща строителството на централата през следващите две години.
Последният 11 по ред анекс изтича на 31 март тази година. До тогава се очаква Русия и България да подпишат следващото споразумение. По-рано днес по време на дискусия, икономическият министър Трайчо Трайков коментира, че няма срок, в който това да бъде направено. "В момента, когато погледът на света е насочен към Япония, смятам, че въпросът за чисто икономическите отношения трябва да се отложи с поне няколко седмици", коментира Трайков. Той допълва, че "през последната година и половина правителството се опитва да направи "Белене" работен проект". Сигурната цена на централата е 3.997 млрд. евро и всяко евро над нея е въпрос на договаряне, стана ясно от думите на министъра. Той отново не отхвърли възможността готовото оборудване за "Белене" да бъде прехвърлено към "Козлодуй".
"Предложението за строителство в "Козлодуй" е начин за отлагане на нещата. Реакторът не е някакъв куфар, който може да се мести насам натам. Нов реактор в "Козлодуй" е изцяло нов проект, който ще го развива този, който спечели съответния търг. Кога ще го местим и монтираме този нов реактор, след 10 години ли? И защо да го правим?", отговаря на предложението Тепкян пред "Дойче веле". По думите му, Русия има възможност да излее първия бетон в централата още през септември 2011 г., докато електропреносната мрежа от "Козлодуй" ще се нуждае от рехабилитация.
"Аз съм уверен, че проектът "Белене" ще го бъде", казва още Тепкян. По думите му, ако строежът се провали, просто България няма да има нова ядрена мощност. Все пак, директорът от "Атомстройекспорт" признава, че проектът е важен за Русия, защото ще й позволи включване в европейския енергиен пазар.
По-рано днес в интервю за телевизия ТВ 7, премиерът Бойко Борисов съобщи, че "скоро се очаква да се подпише консултантският договор за АЕЦ "Белене" с британската банка HSBC и заключението й ще отговори на въпроса дали ще се строи централата или не". "Няма значение какво казва Първанов, Борисов или Костов. Има огромни компании, където са най-добрите специалисти в сектор енергетика – те ще дойдат и ще ни кажат за "Белене", каза Борисов. Цената на реакторите по думите му не може да падне, защото те са произведени и "ако ние не ги вземем, ще ги вземе друг".
източник: dnevnik.bg