Увеличението на цените у нас идва основно от две групи - храни и горива, коментира вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков по повод данните, че България е на трето място в ЕС по инфлация. В сектор "Услуги", както и в сектор "Строителство" цените намаляват, каза вицепремиерът.
При горивата въпреки проблемите в Близкия Изток повишението на цените е краткосрочно, прогнозира той. Според Дянков до няколко месеца цените на горивата ще се стабилизират, докато цените на хранителните продукти ще поскъпват дългосрочно. Това се налага не само от производствените цени, но и от търсенето, посочи финансист номер 1, цитиран от БТА.
През последния месец цените на зърното на световните пазари вървят надолу, но в България това не се случва, коментира Дянков. Той заяви, че при разговорите си със зърнопроизводителите ще ги попита какво определя цените на нашия пазар да са по-високи.
В дългосрочен план трябва да приемем поскъпването на храните и предстои и Националният съвет за тристранно сътрудничество да обмисли какви мерки може да предприеме страната ни, заяви Дянков.
Според него повишаването на цените на храните може и да е положително за България, защото страната ни е нетен производител и износител на зърно и хранителни продукти. Трябва да се предприемат икономически инициативи за подпомагане на селското стопанство, смята Дянков.
Идеята за замразяване на цените на горивата у нас за определено време не идва от страна на правителството, а е идея на една от големите компании на пазара, каза още той. Ако с тяхно решение компании, които действат на пазара на горива, решат да замразят цените за месец, два или повече, това ще помогне за планирането и на бизнеса, и на домакинствата, заяви Дянков.
Такава стъпка ще е полезна в ситуация, в която цените на горивата се променят на световните пазари заради случващото се в Либия, коментира още Дянков.
В работната група, съставена от представители на МФ и на фирми от бранша, се обсъждат различни идеи за намаляване на цените на горивата, информира още финансовият министър. От страна на фирмите превозвачи е дошло предложение за премахване на частта биогорива от дизела, като това по изчисления на превозвачите ще намали цената на дизела със 7-8 стотинки, а според МФ - с 6-7 стотинки.
Друг вариант е само да се намали акцизът върху биогоривата в дизела и финансовото министерство клони към това решение, съобщи Дянков. Обсъжда се и възможността за преразпределение на държавния резерв от горива, като това може да намали цената на горивата с около 4 -6 стотинки на литър. Другата обсъждана в работната група идея е била да се позволи всеки, който желае, да вкарва от чужбина цистерни с гориво, но тази идея е отпаднала, за да не се повиши контрабандата, обяви Дянков.