Ръководителите на държавите членки на ЕС приеха програмата "Европа 2020". Икономическата стратегия на съюза за следващите 10 години акцентира върху новите технологии и "зеления растеж".
Програмата "Европа 2020" ще замени Лисабонската стратегия, приета през 2000 г.
Тя имаше амбицията за 10 години да направи европейската икономика най-конкурентоспособна в света, но в голяма степен се провали, защото представляваше само списък с добри намерения, отбелязва АФП.
На предишния Европейски съвет през март европейските лидери не успяха да постигнат единодушие по този въпрос.
На днешното си заседание държавните и правителствени ръководители се споразумяха и за публично оповестяване на резултатите от тестовете за устойчивост на техните банки, съобщи дипломатически източник.
В заключителната си декларация те отправят призив за "прозрачност на комуникацията за тестовете за устойчивост".
Призив за възможно най-бързо публикуване на индивидуалните резултати и тестовете за устойчивостта на банките отправи и председателят на Европейската комисия Жозе Барозу, за да бъдат успокоявани пазарите.
Вчера евродепутатите призоваха за повече конкретни цели в стратегията "Европа 2020", както и за нов модел на икономическо управление. Те поискаха в нея да бъдат посочени задължителни цели по отношение на парниковите газове и намаляване на бедността в ЕС наполовина.
Те разкритикуваха държавите членки за липсата на амбициозни цели до момента и призоваха Европейската комисия да им предостави по-подробни планове относно изпълнението на инициативите.
Евродепутатите изтъкнаха, че "висококачествената заетост" трябва да бъде ключов приоритет в стратегията и призовава за "нова програма за насърчаване на достоен труд, гарантиране направата на работниците в цяла Европа и подобряване на условията на работа".