Броят на загиналите и изчезналите след разрушителното земетресение в Япония на 11 март и последвалото цунами достигна 25 000 души, предаде АФП, цитирана от Фокус. По данни на полицията официалният брой на загиналите е 9487 души. 15 617 души са обявени за изчезнали. Общо 2755 души са ранени. Стотици хиляди души са настанени във временни центрове.
Основните усилия на Японския Червен кръст в координация с японското правителство са насочени към хуманитарно подпомагане и облекчаване на положението на над 360 000 разселени и/или евакуирани, приютени в повече от 2 150 евакуационни центрове в 16 префектури, главно в училища и други обществени сгради, съобщиха от Българския Червен кръст. Паралелно се полагат усилия за подпомагане на над 800 000 домакинства, останали без вода, и на повече от 220 000 - без електричество.
Приоритетните нужди, особено в трите най-засегнати префектури в Иуате, Мияги и Фукушима, са гориво, временен подслон, храни, санитарни материали, дрехи, лекарства и домакински уреди. Лошото време в последните няколко дни възпрепятства усилията за спешна хуманитарна помощ и влошава положението в евакуационни центрове, където хората страдат от студа. Увеличава се и броят на заболелите от инфекциозните заболявания / грип и др./.
Психологическото въздействие на бедствието върху оцелелите става все по-очевидно. Евакуираните, особено по-възрастните хора и децата, страдат от пост-травматичен стрес. Екипи от медицински сестри за психо-социална подкрепа на Японският Червен кръст оценяват ситуацията в засегнатите райони и оказват подкрепа на страдащите.
Особено безпокойство предизвиква състоянието на възрастните хора, нуждаещи се от лекарства за хронични заболявания, както и на хората с увреждания, настанени в центровете. Японският Червен кръст осигурява медицинска помощ на засегнатите, посредством десетки медицински екипи, работещи в болниците на Червения кръст и мобилни клиники. От 21 март общо 249 медицински екипа с общ състав от над 735 души са разположени в засегнатите префектури.
В уеб сайта на МКЧК за възстановяване на семейни връзки на адрес http://www.familylinks.icrc.org/eng/familylinks-japan, който дава възможност на гражданите да търсят своите изчезнали близки, както и на хората, желаещи да съобщят, че са в безопасност, до момента са се регистрирали 5103 души, от които 1359 японци. МФЧК/ЧП подпомага Японския Червен кръст с екипи на място за оценка на ситуацията, координация на международната подкрепа и подготовка на възстановителни дейности.
Президентът на Японския Червен кръст и МФЧК, Тадатеру Коное, посети най-засегнатите райони в префектури Иуате и Мияи с екип за оценка на Японски Червен кръст, като потвърди сериозността на бедствието на място. Допълнителна помощ ще бъде оказана на засегнатото население, при настаняването на хората в новоизграждащите се 33 175 сглобяеми жилища.
БЪЛГАРСКИ ЧЕРВЕН КРЪСТДо момента по банковата сметка са набрани близо 92 000 лева. Активиран е и кратък номер 1255 (за трите мобилни оператора) за набиране на парични дарения чрез SMS съобщения. Дарения могат да се направят и on-line на интернет страницата на БЧК – www.redcross.bg. В централата на БЧК и в областните червенокръстки организации непрекъснато постъпват запитвания за актуалните нужди и възможностите за дарения. Националното дружество приема с благодарност финансови средства, които ще бъдат предоставени по специална банкова сметка на Японския Червен кръст за дейностите, свързани с подпомагане на засегнатите от природното бедствие и за възстановителните работи след острата фаза на бедствието.