Стремежът към перфекционизъм невинаги ни прави услуга.
Какви хора са всъщност перфекционистите? Хора, които се стремят към най-високите върхове във всяко начинание. Твърде често обаче, педантично загледани в детайлите, които те поставят в основата на своите успехи, пропускат да обърнат внимание на себе си, на своето психическо и физическо здраве.
Макар на пръв поглед перфекционистите да обръщат внимание на всеки един детайл от своето всекидневие – от външния вид през приятелите до професионалната среда – те често не полагат достатъчно грижи за здравето си, което ги прави податливи на стрес, преумора, болести.
Един пример от ежедневието на човека, търсещ съвършенството в спортните си изяви, може да разкрие как с цел да постигне заложените в началото на тренировката цели, той ще повтаря едно и също упражнение отново и отново, докато не задоволи вътрешната си потребност от реализиране на постижението, но по този начин може да доведе тялото си до тотална преумора, която да рефлектира върху цялостното му здравословно състояние.
Същото правило, че
прекаленият перфекционизъм понякога вреди на здравето, може да се открие и в лечението на някои болести. Ако прекалено детайлно се следват указанията за лечението на диабет например, човек е в състояние да влоши състоянието си, когато изпитва непрестанното притеснение, че не прави нещо както трябва.
Резултатите от продължителни изследвания върху поведението на перфекционистите заключават, че проявлението на тази специфична черта от характера се дължи в най-голяма степен на повишения страх от смъртта и смъртността на човешкото същество. Тепърва обаче предстои да се открие коя е онази връзка, която обвързва живота на перфекциониста с влошеното здравословно състояние.