Северна Корея няма елементарно здравеопазване, предупреждава Amnesty International.
Разследване на правозащитната организация установило, че болниците едва функционират, хигиената е много лоша, а страната е връхлетяна от епидемии, които се влошават от общото недохранване на населението.
Много хора са твърде бедни, за да си платят за лечение, се казва в доклада, цитиран от ВВС. Пхенян отделя по-малко от 1 долар на човек годишно за здравеопазване, показва статистиката на Световната здравна организация.
Докладът на Amnesty International е базиран на интервюта с повече от 40 севернокорейци, напуснали страната между 2004 и 2009 година. Събрана е информация и от медици, които работят в Северна Корея.
Пхенян твърди, че здравните грижи в страната са безплатни, но интервюираните севернокорейци казват пред организацията, че е трябвало да плащат за всяка здравна услуга през последните 20 години.
„Ако нямаш пари, умираш“, казва жената, която е избягала от Северна Корея през 2008 година.
Мъж обяснява, че болниците нямат лекарства и ако някой се нуждае от лечение, първо трябва да отиде да си купи необходимите препарати, за да може да бъде лекуван.
Изключително лошата хигиена в болничните заведения и недостигът на лекарства застрашават живота на много хора, предупреждава Amnesty. Рутинна практика било хората да разменят цигари, храна и алкохол срещу медицински услуги.
56-годишна жена разказва пред правозащитниците, че е оперирана от апандисит без упойка.
„Операцията продължи около час и 10 минути. Така крещях от болка... Мислех, че ще умра“.
„Вързаха ми ръцете и краката, за да не мърдам“.