Цената на петрола завърши със спад втора поредна сесия и продължава да върви надолу по време на днешната електронна търговия в Азия, след като икономическите данни от тази седмица показаха спад на темповете на растеж на китайската икономика и на производствения сектор в САЩ.
Китай и САЩ са двете страни с най-голямо потребление на енергийни суровини в света.
Американският лек суров петрол с доставка през август губи 0,3% до 76,36 долара за барел по време на днешната електронна сесия в Азия. Той завърши вчерашната сесия с понижение от 42 цента, или 0,6%, до 76,62 долара за барел. Цената му варираше в интервала от 75,33 до 77,66 долара за барел, предаде Ройтерс.
Междувременно петролът сорт брент поевтинява с 0,4% до 75,82 долара за барел. Вчерашната сесия му донесе спад от 0,8% до 76,19 долара за барел.
Доларовият индекс, който следи курса на долара срещу шест основни валути, се понижи с 1,1% до 82,52 пункта в четвъртък и продължава да върви надолу днес. Поевтиняването на щатската валута обаче не успя да спре спада в цената на петрола.
Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) обяви през тази седмица, че очаква търсенето на петрол да нарасне с 1,2%, или малко над 1 млн. барела на ден, през следващата година.
Нейните анализи показват, че съществуващите и новите запаси от суровината ще покрият очакваното увеличение в нейното търсене.
От Международната агенция по енергетика (IEA) съобщиха малко по-рано през тази седмица, че очакват търсенето на петрол да се увеличи с 1,6% в рамките на следващата година.
Цената на енергийната суровина заседна в интервала от 70 до 80 долара за барел през последните седмици в очакване на нови признаци, които да покажат посоката на глобалната икономика.
В сравнение с нивата си от миналия петък петролът е поскъпнал с близо 1%.
*Актуализирано към 9,10 ч. българско време
източник: dnes.bg