Американският Сенат одобри законопроекта за реформиране нафинансовата система, приет по-рано и от Камарата на представителите. Законодателството бе одобрено от Камарата на представителите по-рано през този месец.
Според президента Барак Обама, реформата ще гарантира по-голяма сигурност и ще "">"Благодарение на тази реформа, на американските данъкоплатци повече няма да им се налага да изплащат грешките на Уолстрийт. Повече няма да има спешна помощ, финансирана от данъкоплатците. Точка по въпроса.", каза президентът и обясни, че ако някоя голяма финансова институция се провали, тази реформа позволява тя да бъде закрита, за да не застраши цялата икономика.
„Законопроектът за реформа на финансовото регулиране ще обезпечи голяма икономическа сигурност за семействата и фирмите в цялата страна," увери Барак Обама.
Целта на документа е поставяне под контрол на големите банки и защита на потребителите, за да не бъде допуснато повторение на финансовата криза. Той налага редица ограничения върху дейността на банките, за да намали рисковете, които те поемат.
Законът дава нови правомощия на властите да обявяват фалит на компании, които представляват риск за икономиката, създава Агенция за защита на транзакциите на потребителите и засилва контрола върху финансовите пазари.
Очаква се президентът Обама да подпише документа следващата седмица, с което законът влиза в сила.
Срещу приемането на такива законодателни промени активно лобираха от финансовите гиганти на Wall Steet.
Една от най-оспорваните разпоредби в законопроекта за реформа във финансовия сектор на САЩ предвижда банките, които са застраховани от държавата и приемат депозити,да загубят правото да търгуват за своя сметка с финансови инструменти.
То ще задължи големите банки да увеличат размера на собствения си капитал и провизиите за лоши заеми, и предвижда създаването на нова федерална агенция, която ще контролира кредитирането на потребителите и търговията със сложни финансови инструменти.