Супехраните са тема на броя в Списание 8 този месец.
Авторите Мария Бончева и Теодора Зарева разкриват каква е тайната на китайските дълголетници и воините ацтеки.
Зад тяхното дълголетие се криели плодчетата годжи бери и коренът мака. Те са част от списъка на т. нар. суперхрани.
Суперхраните са нова страница в науката за храненето, но много бързо набират популярност в цял свят. Причината е, че съдържат не една или две полезни съставки, а поне дузина. Със своята суперконцентрация снабдяват тялото и ума с всички необходими вещества. Чисти са от химикали, пестициди, хормони и други химикали. С тях човек пречиства тялото си, може да го задоволи с необходимите хранителни съставки и дори да се излекува.
Сред суперхраните са добре познатите кокосови орехи, коприва, пчелен прашец, алое. Изключително полезни са водораслите – някои от тях са единствената храна, усвоима на 100% от организма. При това могат да изхранят увеличаващото се човечество с минимум получена и максимум дадена енергия. Модерното общество е превърнало храненето в истински конвейер, които ни тъпче с боклуци. Изборът да променим всичко това е само в наши ръце, заключва материалът.
Изданието ни запознава още с материала "Волжките българи били корави люде". В него д-р Георги Владимиров споделя, че те били много здрави хора, защото се хранели изобилно с мед. Змиите не им вредели. Жени и мъже се къпели заедно в реките, въпреки забраните на исляма. Това са само част от любопитните факти, които никога нямаше да знаем за родствениците си, живели на брега на Волга, ако не бяха арабите. Народите, които нямат собствена писменост, са обречени след векове да научаваме за тях само от съседите и съперниците им. Почти всичко, което днес знаем за волжките българи, идва от арабските пътешественици и географи.
Прочетете сами най-важните текстове, които ни разказват за нашите родственици – ще научите как са изглеждали, с какво са се хранили, всичко за бита и навиците им.