Шестима мъже бяха задържани след операция "Спокойствието" в Стара Загора, информира директорът на Областната дирекция на полицията в града комисар Алекси Алексиев.
Двама служители на мобилна група на Агенция "Пътна инфраструктура" бяха закопчани в момент на получаване на подкуп от 7200 лева от представител на пътностроителната компания "Пи Ес Ай" и представител на фирма за товарни превози, които участва в строителството на автомагистрала "Тракия".
Задържан е и началникът на ДАИ в Стара Загора и негов подчинен, които също са заподозрени, че участват в схемата за подкупване на държавни служители. В ареста са и двамата, предали подкупа.
Парите били залог срещу обещанието, че фирмите няма да бъдат глобявани за претоварване на камионите, които карат.
Петима от задържаните при акция "Спокойствието" вече са с повдигнати обвинения, съобщиха от прокуратурата. Срещу двама от тях обвинението е за даване на подкуп, а срещу другите трима - за получаване на подкуп. И петимата имат мярка "задържане за 72 часа".
Шестият задържан, началник на ДАИ-Стара Загора е в болницата. Предстои да бъда направена медицинска експертиза, която да установи дали срещу него може да бъде проведено наказателно-процесуални действия.
По първоначални данни корупционната схема е действала от второто полугодие на миналата година. Превозваческите фирми, които работели по магистралата през последните десет месеца, са плащали, за да гарантират спокойствието си - повод, заради който операцията носи същото кодово наименование.
За това време задържаните държавни служители са получили близо 70 000 лева подкуп. Намерени са и 12 000 лв. в местния офис на АПИ-Свиленград, чиито произход тепърва ще се изяснява, посочват от МВР.
Мобилната група, в която са работили задържаните двама служители на пътната агенция, е отговаряла за контрола на теглото и габарита на колите, движещите се в района на града и Хасково. Случаят няма общо с изграждането на автомагистрала "Тракия", съобщиха междувременно от Агенция "Пътна инфраструктура".
Агенцията разполага със седем мобилни групи. През 2010 г. са съставени над 1000 акта на извънгабаритни и тежки превозни средства, а сумите по съставените наказателни постановления са почти един милион лева. Приходите от такси за движение на извънгабаритни тежки коли са се увеличили с над 30 на сто до над 3 млн. лева.
След последните изменения на Закона за пътищата от май тази година, размерът на глобите и имуществените санкции за дейности от специалното ползване на пътищата и в частност на тези, които се налагат на водачите на претоварени и извънгабаритни камиони, е нараснал тройно и сега е между 1000 и 5000 лева, отбелязва пътната агенция.