Японски учени отгледаха зъб на базата на клетки, имплантирани в бъбрек на мишка, сочат резултатите от изследване, цитирани от Франс прес, цитирана от БТА.
Става въпрос за технология, която може да позволи бързо създаване на органи за имплантиране. Биолози вече успяха в лабораторна среда да отгледат зъби, преди да ги присадят успешно в челюстите на мишки.
В рамките на новото изследване обаче е използвана технология, която позволява много по-бърз растеж. "Използваният метод е с около 10 дни по-бърз в сравнение с досегашните технологии, заяви проф. Такаши Цуй от университета на Токио.
Става въпрос за първи етап към целта да се регенерират органи, които да послужат за заменяне на увредените. Все още не сме стигнали до момента, когато технологията ще може да се използва при хора - приключил е само първият етап."
Изследването е извършено от учени от Медицинския и дентален университет в Токио. Те разработили "семе" за поникване на зъб, смесвайки специални клетки, нужни за сформирането му.
Клетките взаимодействали помежду си и генерирали процеси на растеж в тъканите, за да се сформира истински зъб. Учените опаковали "семето" в миниатюрно парче пластмаса и го имплантирали в бъбрека на мишка. Когато зъбът бил достатъчно добре оформен, учените го присадили във венеца на друга мишка.
Така бе доказано, че новосформиралият се зъб може да се приспособи към средата в устата, да се свърже с нервите и кръвоносните съдове, сякаш става въпрос за естествено поникнал зъб. Въпросната мишка може да почувства болка и стимулиране, защото присадката реагира като всеки друг зъб, отбелязаха учените.
Учените се надяват, че технологията един ден ще позволи да се създадат органи, които да заменят увредените вследствие на заболявания, наранявания или стареене.