"Градският транспорт в столицата се е превърнал в хранилка за определени кръгове от хора и фирми, вместо да работи в интерес на гражданите". Това обяви кандидатът за кмет на София от "Атака" Николай Пехливанов на пресконференция, посветена на транспорта в града.
"Общината плаща на превозвачите на база изминати километри, без да се отчитат никакви други показатели като броя на превозените пътници например. Така тези фирми имат гарантиран приход и нямат мотивация да повишават качеството на услугата, нито да увеличават броя на ползващите я", коментира Пехливанов.
"Така столичани се возят в опасни, некомфортни и бавни превозни средства, като същевременно плащат двойно за това", добави Пехливанов.
Той разкри още, че общината плаща 169 милиона лева годишно за градски транспорт, което представлява 21% от бюджета и е вторият най-голям разход след средствата, отделяни за чистота. С тези пари София поддържа 119 линии и 1441 км маршрутна мрежа.
Едва 57% от този разход обаче се покрива от приходите от прoдажба на карти и билети, а останалите 90 милиона се предоставят от общината. Това на практика е скок с над 100% спрямо 2005 година, когато общинската дотация за превозвачите на София е била 48 милиона лева.
Ръстът на общинската субсидия обаче не означава по-малко пари от джоба на гражданите – билетът за пътуване през тези 6 години е поскъпнал с над 40%, посочи още Пехливанов.
"Целта на фирмите е ясна – тя не е да превозват хората качествено и удобно, а да въртят километри, за което да получават повече и повече пари. Така вместо транспорт, имаме превоз, но хората не са чували с картофи", заяви Пехливанов.
"Липсва и система за контрол на гратисчиите - независимо дали пътниците са редовни или не, общината плаща с парите на данъкоплатците и така поддържа порочната система, по която функционира столичният транспорт в момента", допълни кандидатът за кмет.
За да се подобри транспортът в столицата, е необходим пазарен модел на работа, категоричен е Пехливанов. Като възможни решения той предложи въвеждане на нова методика за изчисляване на услугата и заплащане на превозен пътник, а не на километри.
Контролът може да се реализира само при наличие на електронна система, затова задължително по време на неговото управление ще бъде внедрена такава.