Два оловни печата, намерени в крепостта на Перперикон, локализират една от най-големите епископии в Родопите от десети-дванайсети век.
Това съобщи на пресконференция в Националния пресклуб на БТА проф. Николай Овчаров.
При разкопките на Перперикон през това лято археолозите са попаднали на двата печата на Константин - епископ на Ахридос. По думите на Овчаров находките показват връзката между отделните духовни и административни звена в една византийска област. Археологът обясни, че за историците печатите са ценни, тъй като носят информация за собствениците им.
Те са като своеобразни "визитни картички" на аристократите през Средновековието, с които те скрепвали писмата си, отбеляза Овчаров. Печатите на епископ Константин са били открити в административно-обществена сграда в крепостта на Перперикон.
Няма съмнение, че от това място се е водила кореспонденция с манастира - център на епископията, намиращ се на разстояние 20 км, днес на територията на Кърджали, каза Овчаров.
Според хипотезите на историка административната сграда, в която са открити печатите, може да е била допълнителна резиденция на епископите на Ахридос. Друго предположение е, че от епископския манастир са пращали до това място различна кореспонденция до гражданския и военен управител на Перперикон.
В същото време стана ясно, че при археологически разкопки на крепост край смолянското село Кошница е открито тракийско скално светилище, съобщиха археолози от Регионалния музей "Ст. Шишков" в Смолян.
При досегашните разкопки на крепостта "Калето" през годините са разкривани средновековен и античен пласт, а светилището е нова находка, която се датира към 5-то хилядолетие пр. Хр. Разкопките са по българо-гръцки проект, според който се предвижда консервация на крепостта и превръщането й в туристически обект. Археологическите разкопки са все още в начален етап, тъй като досега е извършвана главно подготовка на терена за проучване. Керамични фрагменти са основните находки при разкриването на пласта с тракийското светилище.
Скалното тракийско светилище хвърля нова светлина около крепостта "Калето" и датировката на ранните пластове. След разкопките и изследването на археологическия обект, през 2012 г. ще се извърши реставрация и консервация, за да бъде превърната крепостта в туристическа атракция.
Проучването е в рамките на проекта "Тракийско и византийско културно наследство в Родопите и Северното крайбрежие на Егейско море", изпълняван от Община Смолян в партньорство с Община Самотраки - Гърция и РИМ "Ст. Шишков" - Смолян. Проектът се финансира по Оперативна програма "Европейско териториално сътрудничество Гърция-България 2007-2013".