Продължава тенденцията за увеличаване на битовата престъпност, което е особено опасно за обществото по време на криза. Това отчетоха представители на Националния антикриминален и антитерористичен форум. Несправянето с битовите престъпления показва липса на ресурс у МВР и е нужно и други институции да се включат в процеса.
От Националния антикриминален и антитерористичен форум (НААФ) заявиха, че все още продължава желанието за шумна показност за сметка на ефективността в работата на МВР. Разминаването между желано и направено поражда не само конфликти между институциите, но и оказва негативно влияние върху страната ни по време на криза, заяви заместник-председателят на асоциацията Тихомир Стойчев.
Не можем да приемем за вярно, че в последните две години има намаляване на тежката организирана престъпност, на престъпленията срещу личността. С просто око са видими организационни и кадрови проблеми в МВР на всички равнища. В редки случаи избирателно информация достига до ГДБОП и от това не винаги следва компетентната намеса на тази служба, обясни Стойчев, цитиран от БНР.
Димитър Керанов от организацията заяви, че олигарсите са основната причина за тежката престъпност у нас.
Ефект досега няма. Никой не чува за ТИМ - какво става с тази групировка. Никой не чува какво става с другите олигарси, каза Керанов.
Половината от престъпленията не стигат до МВР, защото хората не смятат, че така ще решат проблема си или не желаят да се впуснат в бюрократични приключения. Един от посочените примери е вредата, която намиращото се в подем земеделие понася от леката битова престъпност.
Аз познавам хора на село, които сами отидоха да си доизвадят коловете от лозето, преди да са им откраднали всичките колове. Камо ли гроздето..., разказа Димитър Керанов.
Пътят на решаването на този проблем може да бъде в създаването на доброволчески отряди и дружини, като от асоциацията припомниха, че системата на МВР са напуснали над 65 хиляди души, които могат отново да бъдат полезни за охрана на селстостопанската продукция.