Нямаме нужда от Закон за българския език, защото езикът е саморегулираща се, динамично развиваща се система.
Това каза пред журналисти просветният министър Сергей Игнатов. Той допълни, че това е мнението му и като учен, и като политик.
Според министъра "подобно законодателство няма да ни помогне с нищо и ще се присъединим към държавите с такова законодателство, но и те нямат, кой знае какви успехи".
"България има голям грях към езика след 9 септември 1944 г., тъй като са приети изменения в правописа, които отдалечиха страната ни от българската диаспора. Минаха много години, затова може да се помисли за едно смекчаване в тази посока", смята Сергей Игнатов.
Той отбеляза скандинавска практика в подкрепа на езика, която може да се приложи и у нас.
"Например, млади български автори, които са публикували стихове, разкази и желаят да пишат книга, да могат да получат право на двегодишна стипендия със средна работна заплата на месец, за да могат да представят този ръкопис след две години", разясни образователният министър.
По думите му такива практически грижи трябва да имаме в подкрепа на българския език, който е подложен на огромен хилядолетен натиск.
"Добра новина е, че на фона на всички лоши прогнози от миналата година имаме обратен процес - българската емиграция започва да се връща в България", подчерта Игнатов.
По думите му това поставя на дневен ред въпроса как да обучаваме на български децата, родени в чужбина.
"Хубаво е, че България става отново притегателна и хората се завръщат", обобщи министърът.
"Миналата година около 200 000 души по неофициални данни са започнали да се движат към България", съобщи Игнатов.