Старият континент е с най-тежки проблеми, свързани със злоупотребата с алкохола.
Това бе констатирано на среща на Световната здравна организация и нейното Европейско регионално бюро с участието на 53 държави в Баку.
Европейците пият най-много, като случаите на епизодични злоупотреби със спиртни напитки касаят 20 на сто от пълнолетното население, установиха експертите.
По статистически данни консумацията на алкохол на Стария континент се е снижила през 90-те години на миналия век. Но след това тези нива се повишиха и стабилизираха в периода 2004-2006 година.
Средногодишната употреба на спиртни напитки варира според отделните държави, но се равнява на 9,24 литра чист алкохол на глава от възрастното население.
Общата тенденция сочи увеличена консумация в източната част на континента и понижени стойности в западната й част.
Този процес се изразява и с по-високата смъртност на източноевропейците на възраст между 20 и 64 г., чиято продължителност на живота е с 6 години по-къса от тази на западноевропейците, посочва БТА.
Участниците във форума изтъкнаха, че няма такова понятие като "безопасно ниво за употреба на алкохол". Хората, които през целия си живот поемат 60 гр. спиртни напитки дневно, рискуват до 10 пъти повече да умрат от болест, свързана с алкохола.
Поради тази причина регионалният форум набеляза спешни мерки за намаляване на употребата на спиртни напитки в периода 2012-2020 година.
Те включват увеличаване на акцизите, ограничаване на часовете за продажба, строго спазване на минималната възраст за купуването на спиртни напитки, въвеждане на по-ниски нива на алкохолни проби за шофьорите, превантивни програми и лечение на алкохолозависими и др.