Събитията, които са описани в Евангелията, биват смятани от много историци за недостоверни, определяйки ги като религиозни измислици, или в най-добрия случай - като исторически анекдоти. При това те се позовават на древноримски историци и хронисти, които старателно осветляват всяко по-маловажно събитие в живота на Римската империя с многобройните й провинции, но не обръщат кой знае какво внимание на разпъването на "Юдейския цар".
Последните археологически находки обаче заплашват да нанесат сериозен удар на скептиците, предаде КРОСС.
Рядка находка, оказала се в ръцете на израелски учени, дава ценни сведения за живота на непосредствените участници в събитията, които се описват в Новия завет.
Преди три години представители на Министерството на антиките на Израел попадат на богата гробница, в която откриват древна урна, покрита с орнаменти и гравиран надпис. Проучването показва, че крадците са взели костницата (контейнер с пепел) от гробницата, намираща се в една пещера в близост до еврейската долина Елаа, където по-рано бяха открити много еврейски надгробни могили от периода на Втория храм.
За да се идентифицира находката, длъжностните лице се обръщат към доктора по археология в университета Бар Илан и към професор по археология от университета в Тел Авив - Ювал Горен. Едва ли хората, които непрестанно се борят срещу набезите на иманярите в Свещенните места, са предполагали, че предоставят в ръцете на учените едно от косвените доказателства за живота и смъртта на Исус Христос.
Това лято експертите направиха своето окончателно заключение. Оказва се, че в урната се е съхранявала прахта на член на първосвещеното семейство Каяфа. Т.е. това е човекът, който според библейските писания е убедил Синедрион да убие проповедника от Назарет (т.е. Исус), за което му е платил 30 сребърника. Да, става дума за апостола-предател Юда Искариотски, който в крайна сметка е сурово наказан от римския прокурор Пилат Понтийски със смъртно наказание. На костницата, обрамчена с флорални мотиви, има надпис на арамейски: "Мириам, дъщеря на Исус, син на Каяф - свещеник на Бейт Имрия".
Според изследователите това име - Бейт Имрия, се отнася до географското название "Бейт Имрия", откъдето произхожда семейството на Каяфа (припомняме, че идентифицирането на човек по неговото родно място е често срещана практика по тези места. Например Исус е наричан "Исус от Назарет", тъй като произхожда от Назарет, а Юда е бил известен още и като Искариотски, по името на селището Кариот, където е роден).
Археолозите и историците са на мнение, че разположението на някогашното селище Бейт Имрия трябва да се търси някъде по склоновете на планината Хеврон.
Понастоящем археолозите в Израел са обхванати от желанието възможно най-скоро да намерят мястото на погребението, от където крадците са задигнали ценната урна. В крайна сметка, освен на костите на Каяфа, могат да попаднат и на други ценни артефакти от библейските времена.
Според археолозите, търсенето трябва да става в долината Елаа, на югозапад от днешен Ерусалим, където според Стария завед е станала легендарната битка между Давид и Голиат.
Припомняме, че през юни тази година, археолозите откриха гробницата на един от 12-те ученици на Исус Христос. След продължилите 32-годишни неуспешни разкопки, италиански изследователи това лято откриха гроба на апостол Филип в турския курорт Памуккале. Неговият гроб случайно бе идентифициран в руините на древния град Хиераполис, сред останките на древна християнска базилика.
Преди това, друго сензационно откритие бе направено в Италия. Тамошни учени откриха мощите на апостол Павел, които са съхранявани в саркофаг, открит през 2006 г. под олтара на римски храм. Археолозите успяха да стигнат до гробницата посредством малка сонда, която прокараха в малък отвор. С нейна помощ те успяха да извадят частици от благороден ленен плат, чиния от чисто злато и син плат с влакна от лен.
Две години по-рано, археологическа експедиция открива останки от сграда в Назарет, които според направените изследвания са на около 2 хиляди години. Направените допълнителни проучвания, съпоставянето на фактите с древни хроники, както и факта, че находките са открити до църквата "Свето Благовещение", за която се знае, че е издигната върху пещерата, където е родена Дева Мария, доведоха до заключението, че останките са от сградата, в която са живяли Исус Христос и Дева Мария.