Австралийски учени, които изследват непроучвани досега места в Индийския океан, оповестиха, че са открили части от суперконтинента Гондвана, който преди милиони години е обхващал земите в Южното полукълбо, съобщи Франс прес.
Два потънали "острова" са открити при изследователска мисия през октомври на дъното на Индийския океан, в международни води, на 1600 км западно от австралийския бряг.
"Скалистите "острови" съдържат фосили от същества, живели в морските плитчини, а това означава, че навремето тези скали са се намирали на морското ниво или над него, заяви геоложката Джо Уитакър от университета на Сидни.
Учените смятат, че не е възможно скалите да са създадени вследствие на подводна вулканична дейност.
Откритието вероятно ще позволи да се разбере по-добре как суперконтинентът Гондвана се е разпаднал и от него преди 80-130 милиона години са се образували Австралия, Антарктида и Индия.
Уитакър се надява да изследва също "преместването" на Индия първо на северозапад, а след това на север. Смята се, че при сблъсъка на североизточния ѝ бряг в Евразия са се образували Хималаите.
Източната част на Индийския океан е сред най-слабо изследваните райони, що се отнася до движението на тектонските плочи.