Астрономи посочиха на кои луни и планети е най-вероятно да има извънземен живот, съобщи Би Би Си.
Сред космическите обекти с най-благоприятни условия за живот са сатурновата луна Титан и екзопланетата Глийзе 581g, която е на 20,5 светлинни години от Земята.
Международният екип предложи два индекса за оценяване на вероятността за извънземен живот. Единият показва доколко те приличат на Земята, а другият - доколко обитаеми са.
Първият индекс отчита размера, плътността, отдалечеността от звездата.
Вторият разглежда различни фактори – дали повърхността е скалиста или замръзнала, дали космическият обект има атмосфера и магнитно поле. Той взима предвид и каква енергия съществува за организмите, независимо дали източникът е от светлина от звездата на системата или от ефекта от приливните сили, при които заради гравитационното привличане с друг обект планетата или луната се загряват вътрешно.
Индексът на обитаемостта отчита и химическите показатели - дали има органични химични съединения и течни разтворители за жизнените химически реакции.
Максималната стойност при първия индекс естествено има Земята - 1,00. Най-високите стойности извън Слънчевата система получи Глийзе 581g - 0,89, и друга планета на орбита около същата звезда Глийзе 581d – 0,74.
Системата Глийзе 581 е добре изучена. Тя се състои от четири, а вероятно и пет планети на орбита около червено джудже.
HD 69830 d - екзопланета с размера на Нептун, на орбита около друга звезда, също е с високи показатели - 0,60 точки.
Смята се, че тя е в т. нар. "златна зона" - където повърхностните температури не са нито прекалено високи, нито прекалено ниски за живот.
С най-високи оценки в Слънчевата система са Марс - 0,70 и Меркурий – 0,60.
Индексът за обитаемост даде различни резултати. Най-високо се класира сатурновата луна Титан - 0,64, следвана от Марс (0,59) и юпитеровата луна Европа (0,47). От екзопланетите най-високо се класираха Глийзе 581 g (0,49) и Глийзе 581 d (0,43).
Търсенето на потенциално обитаеми планети извън слънчевата система от няколко години е много активно. Телескопът "Кеплер" на НАСА, който беше изстрелян през 2009 г., откри повече от 1000 планети кандидати.
Бъдещите телескопи ще са още по-съвършени и ще могат дори да откриват т.нар. биомаркери в светлината, излъчвана от далечните планети, като наличието на хлорофил, който е ключов пигмент при растенията.
източник: dnes.bg