Всяка минута на Земята се раждат по 267 бебета и 108 души умират.
При тези темпове на раждаемост и смъртност догодина населението на Земята ще надхвърли 7 милиарда души, пише вестник "Ню Йорк таймс", като се позовава на оценка на американското неправителствено бюро за демографски изследвания.
Според Уилям Бъц, президент на бюрото, тази прогноза е съпътствана от някои тревожни изводи – броят на работещите в развитите страни постепенно се изравнява с броя на пенсионерите, което се дължи на ниската раждаемост и увеличената продължителност на живота.
"Хронично ниската раждаемост в развитите страни започва да се превръща в проблем за здравната и финансовата сигурност на възрастните", посочва Бъц.
"Всяка година развиващите се страни увеличават с 80 милиона населението на Земята, най-бедните страни добавят още 20 милиона, а това означава, че бедността се задълбочава и се изострят проблемите с околната среда", посочва той.
Според най-новото издание на прогнозите за населението на Бюрото за демографски изследвания към 2050 г. на планетата ще живеят над 9 милиарда души.
В средата на века в Африка ще живеят 2,1 милиарда души, а населението на Азия ще се увеличи дотогава с 1,3 милиарда.
"Ню Йорк таймс" припомня, че по-рано тази седмица Евростат прогнозира, че до пет години смъртността в страните членки на ЕС ще надвиши раждаемостта.
В три страни от ЕС – България, Унгария и Латвия – това вече е факт, посочва изданието.