Християнската светиня - Торинската плащеница - не е средновековен фалшификат, а е истинският погребален саван на Христос, съобщиха в. "Дейли телеграф" и ИТАР-ТАСС, като се позоваха на изследване на италиански учени.
Специалисти от Националната агенция по нови технологии, енергетика и устойчиво развитие на Италия са установили, че "по време на Средновековието със съществуващите тогава средства е било невъзможно да се фалшифицират отпечатъците от човешко тяло и кръв върху ленената тъкан", следователно плащеницата има естествен произход. В заключението на изследователите се отбелязва, че че тези отпечатъци са резултат от мощно "освобождаването на електромагнитна енергия".
По този начин техните изводи косвено потвърждават вярата на милиони християни в това, че отпечатъците върху тъканта са се образували в момента на възкръсването на Христос.
"Ние се надяваме, че всеки може да си направи заключения от нашите изследвания" - отбелязват италианските специалисти. Легендарната Торинска плащеница дълго време е съхранявана в един от храмовете на Константинопол.
След като столицата Византия е разграбена от кръстоносците, плащеницата е пренесена във Франция , а оттам попада в Италия, припомня ИТАР-ТАСС. Сега светинята се намира в кралския параклис в катедралата "Сан Джовани" ("Св. Йоан Кръстител") в Торино, Италия.