Всички студенти да учат български език като отделна дисциплина, независимо каква специалност са записали. Такава реформа планира просветното министерство, като крайното решение остава в ръцете на академичното ръководство на вузовете, пише Монитор.
„Български език трябва да учат задължително и студентите в НАТФИЗ и НСА”, отбеляза просветният министър. Той поясни, че мярката е наложителна заради масовата неграмотност на младежите, която си личи дори и от начина, по който изготвят CV- тата си. Според просветния министър обучението на западен език също трябва да бъде задължително за всички студенти.
„Пазарът гарантира, че таксите в университетите няма да се вдигнат, защото няма кой да плати високата цена.” Това отбеляза образователният министър Сергей Игнатов след срещата си със студентите в УНСС. Той добави, че макар и някои от ректорите да се двоумят дали да не повишат цената за висше, нямат основание да го направят, защото парите за издръжка на студентите са повишени.
Междувременно от националното представителство на студентските съвети съобщиха, че вече имат официален отговор от 22 вуза, които са категорични, че скок в таксите няма да има.
Отличниците да теглят безлихвен студентски кредит, а по-слабите студенти да плащат по-висока лихва върху заемите си за висше. Такава промяна в реда на отпускане на парите за висше поискаха студентите по време на срещата си с министъра. Те настояват и да теглят кредит, с който да покриват не само таксите си, но и месечната си издръжка. Просветният министър обясни, че такава промяна може да бъде въведена единствено и само от банките, а не от образователното ведомство.
Образователният министър планира допълнителното финансиране на най-добрите вузове да се покачи до 50% в следващите години. До 25 на сто ще скочат бонусите за топуниверситетите догодина, припомни още той. Игнатов допълни, че именно рейтингът ще заличи слабите университети след време.
Промените, които ще залегнат в новия закон за висше образование, ще са насочени към улесняване на вътрешната мобилност между университетите и увеличаване на броя на докторантите. Просветното министерство планира да въведе и нова научноизследователска бакалавърска програма.