Учени оповестиха, че открито неотдавна кафяво джудже може да хвърли светлина върху ранните етапи от образуването на Слънчевата система, съобщи ЮПИ.
Като използвали инфрачервен телескоп, астрономи в Чили открили кафяво джудже в орбита около подобна на Слънцето млада звезда, се казва в комюнике на университета на Аризона, допълва БТА.
Звездата, кръстена PZ Tel A, е по-млада версия на Слънцето. Тя имасходна маса с неговата, но е на относително много млада възраст - едва 12 милиона години, т.е. около 400 пъти по-млада е от Слънцето.
Онова, което прави откритието специално, е близостта на кафявото джудже, кръстено PZ Tel B, до своята звезда компаньон. То орбитира на разстояние, сравнимо с това, на което Юпитер орбитира около Слънцето.
Затова кафявото джудже и звездата могат да бъдат смятани за важна лаборатория за изследване на ранните етапи от образуването на Слънчевата система.
Движението в орбита на PZ Tel B е от съществено значение за това какъв вид планети могат да се образуват в сходни звездни системи.