Оповестените от Столична община мерки за намаляване на броя на скитащите кучета през 2012 г. следват правилна политика, но са недостатъчни и едва ли ще доведат до желания резултат, се чете в специална декларация до медиите на международната организация за защита на животните "Четири лапи".
"Предвидените за тази година мерки включват обработване на около 5000 животни, има и заявена готовност за сътрудничество с частните ветеринарни клиники и амбулатории – нещо, което трябваше да се случи много отдавна", обясни д-р Марина Иванова, ръководител на проекти "Грижа за бездомните животни".
Тя обаче е категорична, че от Столична община не споменават нищо за превенция на изоставянето на домашни животни и ограничаването на домашното им развъждане.
От "Четири лапи" са категорични, че основната причина дългогодишният проблем в София, е "не липсата на финансов ресурс или грешен подход на общината, а единствено неефективната работа на отговорните звена".
"Регистрацията на домашните кучета върви бавно, липсва достъп за частните ветеринарни лекари и служителите на общината до базата данни, в която би трябвало да се вкарва информацията от чиповете на животните", отчита още д-р Иванова.
Според специалистите от фондацията не е уместно от Столична община да настояват за финансова помощ от държавата, при положение, че бюджетът на ОП "Екоравновесие" и тази година надвишава един милион лева.
"Същевременно, на общини около София би могло да се помогне, защото оттам има прилив на скитащи животни към столицата. Сериозни притеснения предизвиква и отношението към четириногите на служителите на ОП "Екоравновасие", отбелязват от "Четири лапи".
От там допълват, че ежедневно получават сигнали за нехуманно отношение към заловени кучета и прояви на жестокост към четириногите.