Човекът може да е произлязъл от маймуните, ноавстралийски учени откриха доказателство за връзки, много по-близки до морското дъно чрез ново изследване, разкриващо, че морските гъби споделят почти 70% от човешките гени.
Това става ясно от публикация в сп. „Нейчър", която обобщава резултатите от продължило 5 г. изследване.
Генетичен анализ на морските гъби от Големия бариерен риф, включен в списъка на Световното културно наследство, показва, че древното морско животно споделя голяма част от гените си с хората, включително голям брой гени, които обикновено се свързват с различни заболявания и рак.
Водещият изследовател на екипа от учени Бърнард Дегнан от университета в Куинсленд заяви, че направените открития може да хвърлят светлина върху голям спектър от знания и да положат основите за пробив в изследванията, свързани с раковите заболявания и стволовите клетки.
Преди месеци стана известно, че експериментално лекарство срещу рак на гърдата, направено от морска гъба, увеличава шансовете на пациентки, при които се наблюдава рецидив независимо от няколкото курса на химиотерапия.
Международен екип от учени е изследвал 762 пациентки, лекувани с eribulin или подложени на друга терапия, почти винаги химиотерапия, и са установили, че новият метод увеличава живота средно с около 2,5 месеца.
Веществото може да предотвратява делението на раковите клетки, което ги кара да се самоунищожават.
Според учените откритието може да промени досегашните методи на лечение и да облекчи състоянието на жени в напреднал стадий на болестта.
От няколко години пък американски учени изследват по какъв начин морската гъба Euplectella произвежда оптични влакна със значително по-добри параметри от съвременните.