Програмирани да заглеждат жените
Макар че често се свързва с агресията, тестостеронът е хормон и на либидото. И мъжете го имат в шест пъти по-големи количества, отколкото жените.
Пранжал Мехта, социален психолог в Колумбийския университет, обяснява, че тестостеронът стимулира онзи дял от мозъка, който контролира импулсите и мъжете оглеждат жените с чисто сексуални намерения един вид на автопилот.
Щом обектът излезе от полезрението, бързо бива забравен.
Емоционални
Макар жените да са считани за по-емоционалния пол, момченцата пеленачета реагират по-бурно и показват повече чувствата си.
Според изследване на "Скендинейвиън джърнъл ъф сайколъджи" (Scandinavian Journal of Psychology) възрастните от мъжки пол също имат силни емоционални реакции, но само докато осъзнаят чувствата си. Веднъж наясно с емоциите си, мъжете надяват маска.
Според психолозите това поведение е резултат от възприемането на по-силните емоционални реакции като типични за жените. Оказва се обаче, че и в научен план потискането на емоционалността играе особена роля - то подготвя мъжа за изправяне срещу заплаха.
Защитават територия
Част от работата на мъжа, що се отнася до еволюцията, е да брани територията си, обяснява д-р Лунън Бризендайн - професор по клинична психология от Калифорнийския университет.
Почти липсват изследвания по въпроса, но има опити, провеждани с животни, и те ясно показват, че делът от мозъка, отговарящ за защитаването на територията, е много по-развит при мъжете.
Според психолозите жените също стават нападателни, когато се почувстват застрашени, но мъжете са по-склонни към агресия, особено когато е засегнат любовният им живот или територия.
Кой е шефът?
Неясната йерархия изнервя мъжете, твърди Бризендин.
Ясно установените правила обаче, като при военните например, понижават нивото на тестостерон и агресия.
Интересът към мястото в неформалните групи започва да се формира у момчетата още на шест години и според учените се проявява в непрекъснатите боричкания между децата, които се стараят да повалят на земята другарчетата си.
По-склонни към самота и изолиране
Всички сме уязвими, що се отнася до депресии, породени от изолация и самота, но по-възрастните мъже са особено податливи, твърди д-р Бризендайн.
Мъжете са по-малко склонни към общуване с непознати и това увеличава цената, която мозъкът плаща при една евентуална изолация.
Оказва се, че съвместното съжителство с жена в този случай е полезно. Мъжете със стабилна връзка са по-здрави, живеят по-дълго и нивото на хормоните им показва, че страдат по-рядко от безпокойство.
През 2009 г. сп. "Байолъджи ъф рипръдакшън" (Biology of Reproduction) публикува резултатите от опити с лабораторни мишки, при които мъжките, които споделяли клетката с женски индивиди, запазват оплодителната си способност за по-дълго в сравнение с изолираните екземпляри.
Бъдещият татко
Мозъкът на мъжа става особено склонен към сътрудничество в месеците преди появата на бял свят на детето му.
Бъдещите татковци също преминават през промяна в хормоните, твърдят учените.
Нивото на пролактин се увеличава, а на тесторенон - пада, и това събужда родителските инстинкти на бъдещия родител.
Фокусирани върху намирането на решение
Безспорно преобладава мнението, че жените са по-милозливи от мъжете.
Д-р Бризендайн обаче опровергава твърдението като посочва, че двата пола реагират по абсолютно еднакъв начин, когато някой около тях е стресиран или се оплаква.
Разликата е, че в мъжкия мозък бързо започва да доминира делът, отговарящ за търсенето на решение и за силния пол е много по-важно да се намери изход от ситуацията, отколкото да се показва съпричастност.
Мозъкът на възрастните
С хода на еволюцията мъжете започнали да се концентрират повече върху съревнованието за положение и партньорки в по-младите си години. А след средна възраст по-важни били изграждането на връзки и сътрудничеството.
Това важи и до днес, обясняват от Асоциацията на американските психолози.
Промяната се дължи на бавното снижаване нивото на тестостерон у мъжете с напредване на възрастта.
Учените смятат, че хората с по-високи нива на тестостерон са по-конкурентноспособни в индивидуалните състезания, докато тези с по-ниски са отлични съотборници в груповите спортове.
Игрите с татко
Начинът, по който децата играят с татковците си - по-спонтанно, по-грубо и с повече закачки - помага на децата да учат по-лесно, да са по-уверени в себе си и ги подготвя за живота, показват изследвания на психолози от Калифорнийския университет.
Участието на бащата в отглеждането на малките наследници е изградено в процеса на еволюция. Човешките бебета изискват изключително много грижи и добрите бащи увеличават шанса на потомството, следователно и на гените, да оцелеят.
Сватбата...
Жените търсят обвързване, а мъжете - начин да избягат от него.
Според учените това може да се окаже една от най-големите заблуди.
Оказва се, че мъжете изневеряват преди да навършат 30-годишна възраст, а след това сменят приоритетите си и грижата за семейството излиза на преден план.
Разбира се, някои мъже имат проблеми с обвързването и вероятно тези проблеми са заложени генетично.
От Националната академия на науките в САЩ обясняват, че мъжете, носещи ген на изневярата са около 40%.