Резиденция "Врана" ще отвори врати за първи път за посетители в края на май. Това казаха пред журналисти Йорданка Фандъкова, кмет на София, и Милена Васева, директор на ОП "Паркове и градски градини".
Посещенията ще бъдат контролирани и само по определени маршрути, за да се запазят растителните и животински видове. Гражданите и групите ще бъдат придружавани от екскурзовод, който ще посочва интересното биоразнообразие, ще съблюдава за спазването на реда и ще разказва интересната история на "Врана". "Няма да може да се правят пикници", уточни Фандъкова. С автобус 5 и 7 гражданите лесно ще стигат до "Врана". "Спирката им е на 100 метра от входа, тъй че насърчавам ползването им", подчерта Фандъкова.
Почистването и ремонтната дейност на парка не са приключили и ще продължат след отварянето за посещения, уточни кметът на София. Реновирането на четирите езера в парка, централната алея, мостчета, алпинеуми, осветлението, монтирането на видеонаблюдение продължава.
Поетапно в годините ще бъдат отваряни и други части на парка. Издръжката на парка струва на Столична община 400 хил.лв. годишно. Паркът на Резиденция "Врана" е голям почти 1000 декара и в него има 821 вида растения, около 100 вида птици, лисици, язовци, сови, сърни, зайци, диви котки. Само тук, в София, може да се срещне голям ястреб. Също необичайно е, че тук той съжителства с малък ястреб, разказаха уредниците. Във "Врана" е засаден първият червен дъб в България. Заради голямото си разнообразие на животни и растения, някои от тях редки, паркът е със статут на резерват.
За да не се нарушава спокойствието на животните, но все пак да могат да бъдат разгледани, има "фотокапани", с които ще се прави мултимедия в реално време и записи с интересни моменти. Паркът има и историческа стойност. Тук се намира резиденцията на царската фамилия.
Преди Освобождението на България "Врана" е чифлик на Осман паша. През 1911 г. княз Фердинанд откупува "Врана" от д-р Никола Странски. Князът е любител орнитолог и решава да нарече чифлика на първата кацнала на покрива птица. Дворецът бил накацан от цяло ято врани и оттогава остава в историята с името "Врана".
Паркът ще бъде включен в туристически обиколки на София, а информация ще може да се получава от Туристическия информационен център, който се намира в подлеза на СУ "Климент Охридски".
Посещенията през седмицата ще бъдат за организирани групи туристи, ученици и студенти. За индивидуални посещения от граждани, паркът ще е отворен събота и неделя. Входът за индивидуален билет за възрастен ще струва 5 лв., за групи над 15 човека - 2 лв. на човек, а за деца до 6 г. и пенсионери ще е безплатен. Работното време на парка ще бъде от 9.00 до 18.00.