Много е належащо и необходимо да се пренапишат учебните програми и учебниците по български език и литература от първи до 12-и клас, настоя пред БТА проф. Валери Стефанов - преподавател по история на българската литература в Софийския университет "Св. Климент Охридски" и бивш декан на Факултета по славянски филологии на СУ.
"Необходима е промяна в учебното съдържание по ред причини - обществото се развива, развиват се също хуманитаристиката и литературознанието, а последните учебни програми са от 2000 г.", каза той в коментар на проекта на МОН, в който се предлагаше произведения на български класици да се заменят с други. Сред тях бяха и творби на Ботев, Вапцаров, Димитър Димов.
Според него екипът, който ще направи необходимите промени в програмата по български език и литература, трябва да бъде "смес" от специалисти с теоретична култура, с историческа култура и от експерти с практически опит.
Той бе категоричен, че не е сред тези университетски преподаватели и учители, участвали в проекта на МОН за промяна в учебните планове по български език и литература.
"Резултатът от проекта на МОН, направен от безсмислено огромен колектив, не е особено добър, защото когато се тръгне да се редактира канона конюктурно, винаги ще си в щета", допълни проф. Валери Стефанов.
Миналата седмица образователният министър проф. Анелия Клисарова увери, че няма да отпаднат българските класици от българското образование, защото нито тя, като министър, нито правителството имат намерение да потъпкват нравственото и патриотичното възпитание на българските деца.
Тя съобщи, че е разпоредила проверка, която да установи как е разработен проектът, кой го е подписал, на какъв принцип е решено кои произведения да отпаднат и кои не, за да може тези хора да понесат наказания.