Висшите учебни заведения ще се финансират по нов модел на база на реализирани студенти, а не както е сега - на брой приети.
Това каза в Пловдив министърът на образованието проф. Анелия Клисарова, цитирана от БТА. Според нея новата система ще даде възможност за по-добро планиране и постепенно ще регулира пазара на приема.
Засичането на данните ще става чрез НАП, а не с помощта на кариерните центрове на висшите училища, както е сега. При финансирането на университетите ще се има предвид и научната им продукция, а не само рейтинговата им система, коментира проф. Клисарова.
Министърът уточни, че целта е новата система да започне да работи от следващата учебна година, като към 2020 година в страната да има между 30 и 32 процента висшисти, като до 90 на сто от тях да бъдат реализирани на пазара на труда.
Проф. Клисарова посочи, че през следващата година няма да се наложи нулев прием за отделни специалности или университети.
Тя допълни, че постепенно ще се редуцира броят на отпадналите ученици до 11 на сто и като сравнение посочи, че в момента отпадащите са между 18 и 26 процента в зависимост от региона, а най-често това става между четвърти и осми клас. Според министър Клисарова Законът за предучилищното и училищно бразование е готов и до края на годината трябва да бъде обсъден на първо четене в Народното събрание.