Енергийният консултант Богомил Манчев, чиито офиси бяха сред обискираните от прокуратурата, ДАНС и МВР заради АЕЦ "Белене", обяви, че не е обвиняем, а свидетел по разследването.
Пред Нова тв той сподели, че следователи отново са посетили централния му офис, като иззели запечатаната от разследващите каса, в която имало оригинали на документи на фирмата му "Риск инженеринг".
"Бях призован като свидетел, но не са ми задали нито един въпрос. Прегледаха всички документи в присъствието на мои колеги и си заминаха", допълни той.
Миналата седмица стана ясно, че плащанията по проекта за втората ни атомна централа не са били спрени дори след официалното прекратяване на градежа на "Белене".
Днес Манчев направи опит да отговори на въпросите потъват ли по милион евро месечно за "Белене" и кой иска да го измести от енергийния бизнес.
Към 6 млн. евро месечно са били изразходвани преди замразяването на ядрения проект в продължение на няколко месеца, пресметна шефът на "Риск инженеринг". След спирането му обаче сумата е намаляла до малко под 1 млн. евро.
По думите на Манчев дори в момента проектът за втора българска ядрена централа не е консервиран. Даже в момента се правел опис на състоянието на 40 обекта на площадката в "Белене".
Консултантът обясни, че решенията на Министерския съвет и Народното събрание не спират изпълнението на търговските договори с подизпълнителите.
За целта било необходимо писмено разпореждане на съответното министерство, което отговаря за централата, каквото не е постъпвало във фирмата му.
"Народното събрание не забранява нищо. Това е доста удобна спекула", нястоя Манчев, който подозира, че е жертва на политическата конюнктура в страната, сътворена от управляващите.
"Тези хора, които стоят 100 дни на улицата, трябва да получат някой, когото да дъвчат – политическо лице, юридическо лице...", допълни той.