"Запорирахме 22 млн. лева на Брендо", съобщава в интервю за "Капитал" председателят на комисията за незаконно имущество Пламен Георгиев.
"Говорим за три апартамента на "Витошка", триетажен хотел на "Пиротска", къща с двор в "Бояна", апартамент на улица "Граф Игнатиев", голям апартамент 130 квадрата на ул. "Оборище", няколко заведения в Студентски град""">"Тук е моментът да засегна доста важен за нас въпрос - в момента има искане от омбудсмана за тълкувателно решение от Върховния касационен съд, в което се прави питане дали може да има връзка между конкретна престъпна дейност, времето за нейното осъществяване, и придобитото имущество.
Проблемът е много значителен. Ето например случая на Банев. Той има повдигнато обвинение за пране на пари за приблизително 4 млн. лв. Ние установяваме, че има имущество за 22 млн. лв. и ако трябва да има връзка, товаозначава, че трябва да отнемем имущество за не повече от 4 млн. лв. Законът се обезсмисля при това положение, защото конфискацията на предмета на престъплението се осъществява по реда на наказателния процес."
Същевременно италианският съдия Енрико Манци е настоявал да не се допуска никаква милост за Евелин Банев – Брендо по време на делото срещу него в Милано, пише в. "24 часа".
В 630 страници магистратът излага доводите си, подкрепени от десетки записи на подслушани телефонни разговори. “Обвиняемият не предложи никакъв признак на сътрудничество на фона на изключително тежките феномени, узрели в контекста на абсолютни социални рискове”, гласи мотивацията на съдията по делото.
Манци дори смятал, че Банев е в състояние да проникне дори в международни полицейски и съдебни структури. До такава степен, че е можел да бъде информиран за исканията и стратегията на следователите.
“Въпреки все по-очевидните доказателства срещу него, обвиняемият не използва случая да допринесе за установяването на истината, нито пък за моралния си реванш или поне да си осигури протекцията на правосъдието”, пише още в материалите по делото на Брендо в Италия.
Според съдията Брендо и съдружниците му имали способност да проникнат в правителствени структури дори на европейско ниво, затова и това изисквало най-твърдия отговор под формата на наказание и тежка присъда. Към материалите по делото са прикрепени и подслушаните разговори. Оказва се обаче, че в нито един от тях не се споменава името на Брендо.
Италианци, българи, румънци, гърци и грузинци са били включени в международната схема за трафик на кокаин. Самият Манци определя българите като най-тъмните персонажи в групировката. Те са били и хората с функция на финансисти, смята италианският съдия.