За оставането на делегираните бюджети в средното образование се обяви председателят на Комисията по образование в НС Ваня Добрева днес. По нейни думи обаче трябва да се променят критериите и финансовата формула за определянето им.
От левицата се чуваше идея делегираните бюджети да отпаднат като начин на финансиране на училищата. Това предизвика недоволството на опозицията. Оттам се опасяват, че ако спре да се следва моделът парите да следват ученика, може да се стигне до непрозрачно финансиране.
По думите на Добрева делегираните бюджети ще останат, защото дават възможност на всяко едно училище да планира финансовите си средства. Според нея обаче, когато бюджетът зависи от броя на учениците, то съвсем естествено е да не се гони качество.
"Трябва да бъдат изчислени други важни елементи. Това е отдалечеността на дадено населено място. Възприемаме като изключително важно за държавата ни проблема с оцеляването на училищата, а не тяхното поголовно закриване. Защото покрай закриването на училищата обезселяваме места. Вече има региони в България, които се характеризират с огромна безработица, с неграмотност, с невъзможност за реализация на населението", добави Добрева, цитирана от БТА.
Тя каза още, че задължителното обучение за четиригодишните, както и държавното финансиране на частни училища, са неприемливи. В тази посока опозиция и управляващи също доста се различават.
Ваня Добрева отново повтори, че има уверението на министъра на образованието Анелия Клисарова, че най-късно в началото на следващата година новият проектозакон за образованието ще влезе за обсъждане в Народното събрание.