Просветният министър проф. Анелия Клисарова се срещна със студенти днес, но не с недоволните, окупирали различни университети.
Националният щаб на „Ранобудните студенти“ взе решение да не се среща с министъра. Според „ранобудните“ такъв диалог означава легитимиране на правителството.
Клисарова покани в петък, 1 ноември, студентите, участващи в окупацията на университетите, на среща в МОН.
Днес обаче се оказа, че дошлите на срещата са само недоволни... от окупацията. Те заявиха, че окупаторите не представляват всички студенти и посочиха, че исканията са политически, а не по въпросите на образованието.
Министърът заяви, че е решение на окупаторите да не дойдат на срещата и с него те изразяват своята гражданска позиция. „Аз поканих абсолютно всички“, напомни тя. Попитана дали няма разкол между студентите, министърът заяви, че e готова на диалог с всички. Това не трябва да сее разкол между студентите, а да ги обединява, смята Анелия Клисарова.
Георги Сенгалевич от студентския съвет на СУ предложи във висшето учебно заведение, откъдето започна окупацията на университети, да се организира референдум.
Допитване вече беше проведено сред студентите на Медицинския университет в София. То показа повече противници на окупацията в университетите сред гласувалите младежи. На въпроса „За или против окупациите на университет сте като форма на протест?“ са отговорили 1945 студенти, от които 676 са гласували с отговор „за“ (35%), а 1257 – против (65%). Общата активност е 34.5% от всички студенти на университета.
По повод критики от "Ранобудните студенти", че Националното представителство на студентските съвети /НПСС/ не представлява и не защитава интересите на студентите, заместник-председателят на НПСС Иван Котуев заяви, че "организацията защитава интересите на студентите, въпреки че към момента няма една стотинка в касата си".
Клисарова разговаря с гостите си за Стратегията за висше образование /2014-2020 г./ По думите й крайният срок за приемането на стратегияга е май 2014 г., но амбицията на просветното министерство е тя да е готова до март 2014 г.
Целта на стратегията е подобряване на достъпа до висшите училища и увеличаване на броя на завършващите висше образование. В стратегията ще залегнат мерки за повишаване на квалификацията на преподавателите и за модернизиране на методите на преподаване във висшите училища.
По думите на министъра важен въпрос в стратегията ще е свързан с финансирането на университетите, което да бъде обвързано не само с броя на студентите в даденото висше училище, но и с реализацията на пазара на труда на неговите студенти.
Тя постави въпрос за дискусия сред студентите какъв да бъде приемът - дали чрез държавна поръчка за определени професии, или да има "широк вход" в университетите. Образователният министър попита студентите и как да се стопанисват студентските общежития.