Банковите такси ще бъдат описвани в регистри и ще се определят само при извършена услуга за потребителите. По този начин
правителството ще се бори срещу банковия монопол, съобщи пред bTV депутатът от „Коалиция за България” Румен Гечев.
С въвеждането на ясно определени такси банковите услуги ще бъдат поставени на пазарен принцип. „Ако даден потребител не харесва политиката на една банка по таксите, ще се обърне към друга”, смята икономистът.
Промени ще има и при предсрочното погасяване на ипотечните кредити. Когато това става със собствени средства, няма да бъде начислявана наказателна лихва. При погасяване на задълженията с друг заем наказателната лихва ще се дължи само за първите 12 вноски.
Лихвите ще се определят по-пазарно, което ще намали цената на кредитите, а като цяло банковата система ще стане "по-европейска", коментира още Румен Гечев. Той не се ангажира с конкретна прогноза какво ще е понижението по отношение на лихвите с мотива, че те вече ще се определят от пазара, „не от депутатите”.
Според Гечев в България лихвите по кредитите са доста по-високи от тези в Европа, но е разбираемо, тъй като рисковият компонент у нас е по-висок, различен е и стандартът на живот. „Във водещата икономика Германия ипотечен кредит може да бъде изтеглен при лихва около 4-5%, докато в България е двойно по-висока”, допълни още Гечев.
У нас е по-голям и маржът между лихвите по депозитите и кредитите спрямо развити и развиващи се икономики, което ще бъде регулирано с икономически растеж и намаляване на риска, смята икономистът.