Кражбите на коли растат. Според застрахователи миналата година те са нараснали с около 50%, а по данни на МВР скокът е с 23%. Представителите на застрахователния бизнес са сигнализирали за тревожната тенденция в писмо до Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България, което беше връчено на вицепремиера Даниела Бобева. Те предлагат правителството да предприеме конкретни мерки за защита на гражданите и застрахователните компании.
Според статистиката на МВР, получена по Закона за достъп до обществена информация, ръстът на кражбите е 23% (виж таблицата). От ведомство обаче не отговориха конкретно на въпросите на "Капитал". Причината за разминаването в данните може да идва от процедурата, която е бавна - първоначално преписката за всяка изчезнала кола се образува като отнета с цел ползване, а едва след известен период от време делото се преквалифицира за кражба.
Всички говорят за ръст
Нарастването в броя на откраднатите автомобили е 73% спрямо 2012 г., а сумата, която сме изплатили се е увеличила с 82%, коментира Иво Груев, член на управителния съвет с ресор "Застрахователни обезщетения" на "Булстрад Виена иншурънс груп". По негови данни над 1000 луксозни автомобила са били реално откраднати в България през миналата година и застрахователите са изплатили обезщетения на собствениците им.
Изпълнителният директор на "Армеец" Цветанка Крумова потвърди, че има увеличение, но не би могла да каже с колко точно. По техни данни до края на октомври само в София ръстът на откраднатите автомобили е бил 30%. Това включва и застраховани, и незастраховани, но с уговорката, че е възможно информацията да не е много точна, поясни Крумова. Тя добави, че през 2012 г. спрямо 2011 г. нивото на кражбите е било почти без промяна.
"Знам, че има увеличение като цяло на кражбите за всички от пазара", коментира Стоян Проданов, изпълнителен директор на "Бул инс". Той посочи, че поне при тях статистиката е "относително стабилна като брой откраднати коли". Притесненията им обаче са, че зачестяват кражбите на скъпи коли, което означава и повече платени обезщетения. "Аз знам за 30% ръст, може и 50% да са, трябва МВР да каже", добави Проданов. Асен Христов, председател на надзорния съвет на "Евроинс иншурънс груп", смята, че има ръст и той дори не е в скъпите коли, а в евтин и среден клас.
"Големият ръст е на уличната престъпност, крадат се евтини коли, за да се разглобяват на части, които после се продават на безценица по автоморгите." Иначе отдавна сред застрахователите е известно, че най-често крадената кола е марка BMW. По оценка на Христов увеличението на кражбите е с 35-40%, при някои компании може да е повече, при други по-малко, в зависимост от портфейла им.
Имаме незначителен ръст, но от него трудно може да се извадят някакви тенденции, тъй като не сме специализирани в застраховането на най-скъпите автомобили, които подлежат на кражба – Аudi, BMW, коментира Константин Велев, изпълнителен директор на "Дженерали Закрила".
"Ръст има, но не мога да посоча колко точно. Мерките, които взимаме за предотвратяване на кражбите, са поставяне на имобилайзери, GPS тракери, предпазни устройства, които да правят по-трудно запалването и подкарването на автомобилите", разказва Николай Генчев, главен изпълнителен директор на "Уника".
"Правим възможното със звената за предотвратяване на измамите да изследваме кражбите, за да предотвратим измамите. Когато говорим за реални кражби, основните мерки обаче трябва да дойдат от страна на правителството. Можем да съдействаме с бази данни и всичко необходимо, за да има ефект", смята Велев.
"Независимо какви са причините за кражбите, проблемът може да бъде решен от държавата, а не от нас или от застрахователния надзор. Ние можем да си променяме тарифите, да слагаме имобилайзери, да публикуваме данни, но няма как без помощта на държавата да предотвратим кражбите", казва Николай Генчев.