Почти сто на сто от българските учители са на мнение, че компютърната грамотност подготвя по-добре техните възпитаници за пазара на труда. Това показва изследване, което включва 2765 учители от 15 държави от Европа, Близкия изток и Африка (EMEA). В изследването са включени и 100 български учители. Проучването е направено в рамките на програмата Intel® Education Initiative.
Учителите призовават правителствата за повече действия, които да въведат училищата в дигиталната ера. Според резултатите от изследването над три четвърти (76%) от участниците в проучването настояват за държавна политика по отношение на дигитализацията на уроците. Те се позовават на личния си опит, който показва, че новите технологии в класната стая влияят положително върху усвояване на всички дисциплини - от математика, науки и история до чужди езици и география. От друга страна, IT технологиите позволяват по-добро индивидуално обучение.
Въвеждането на компютрите и дигиталното съдържание в усвояването на нови знания е направило обучението по-забавно и по-интерактивно. Учителите казват, че учениците проявяват по-голям интерес към обучителния процес (79% от всички анкетирани). 67% от българските учители също споделят това мнение. Според 65% от анкетираните учениците са по-позитивно настроени към заниманията в клас с прилагане на модерните технологии. 60% от учителите от региона на EMEA и 41% от българските им колеги смятат, че дигиталните уроци водят до по-добра концентрация.
Според 63% от учителите в EMEA и 40% от българските учители с използването на новите технологии младите придобиват практически умения да работят в екип, което впоследствие им помага при реализиране на пазара на труда. 47% от българските учители и 63% от учителите в EMEA твърдят, че техните възпитаници показват повече способности за управление на проекти.
99% от всички анкетирани български учители са съгласни, че компютърната грамотност подготвя учениците им за пазара на труда. А конкурентната и гъвкава работна сила е ключ към икономическия просперитет.